Moskova'nın Yeni Evlendirme Dairesi!

Moskova’da bulunan Jivopisnıy köprüsünde (manzaralı köprü) bu yılın sonuna doğru nikâh sarayı açılıyor. Moskova nehri üzerinde bulunan ve Moskova’nın batısında yer alan Jivopisnıy köprüsü parlak kırmızı renkte ve devasa boyutlarda inşa edilmiş asma bir köprüdür.2007 yılında faaliyete geçmesine rağmen, söz konusu köprünün kemerine asılı olarak yapılmış olan kubbe şeklindeki büyük mekân şu ana kadar kullanılmadı. İlgili makamlar önce burayı seyir ve gözlem alanı olarak kullanmayı planladılar. Daha sonra restoran olarak kullanılmaya karar verilse de nihai olarak burada bir nikâh dairesinin kurulmasına karar verildi.

Köprünün en önemli özelliği ise yapısı. Köprünün taşıyıcı elemanı nehrin bir tarafından diğer tarafına uzanan kemerli bir yapı biçiminde ve yelpaze şeklinde monte edilmiş. Köprü, nehri oldukça dar bir açıyla geçer. Gergi kablolarından hariç olarak köprünün her iki yanında da gürültü bariyerleri mevcuttur. Kemerin üst kısmında elips şeklinde bir gözlem alanı inşa edilmiştir. Tam olarak da burada; yani elips kubbenin altında nikâh dairesi açılması planlanmaktadır. Köprünün uzunluğu 1460, genişliği 37, kemer yüksekliği ise 105 metredir. Gergi sayısı ise 72dir. Geçiş alanı ile su arasındaki mesafe 30 metredir. İlk zamanlarda elips yapının çatısında ciddi miktarda buz birikmesi meydana geldi ve mevcut buzun geçiş yapan araçların üzerine düşme tehlikesi söz konusuydu. Bu yüzden buraya buz birikimini engelleyen özel bir sistem inşa edildi.

Başkent Evlendirme Dairesi Başkanı İrina Muravyeva’nın ifadesi ile ‘köprüde asılı duran tabak’ evliliklerin tescili için en popüler mekânlardan biri olabilir. Güvenlik koşulları kapsamında güçlü rüzgâr veya ani ısı düşüşleri olması durumunda söz konusu mekânda nikâh yapılmayacak. Yeni nikâh sarayı iki büyük salondan meydana gelecek. Ana salon gözlemleme alanının bulunduğu yerde; yani yerden 100 metre yükseklikte olacak. İkinci salon ise yerde olacak ve yılın soğuk zamanlarında nikâh törenleri burada yapılacak.

Jivopisnıy köprüsündeki nikâh dairesi yeni çiftleri köprüde bu yılın sonunda kullanıma geçecek olan yeni asansörlerin çalışmasıyla birlikte kabul etmeye başlayacak. İnşaat Dairesi Başkan Yardımcısı Andrey Boçkarev’in ifadesine göre yeni nikâh sarayının açılmasındaki küçük gecikme köprüdeki asansörlerin değişiminden kaynaklandı. Fakat bugün itibariyle tüm inşaat işleri tamamlanmış durumda. Sadece köprünün mevcut yapısına uygun olarak değiştirilmesi gereken asansörler kaldı. İlgili projeye istinaden söz konusu asansörlerin hazırlanması bu yaz gerçekleşecek.

Jivopisnıy köprüsünün kemerine asılı duran camdan elips şeklindeki mekânda ilk nikâhlar ise yılsonu itibariyle gerçekleşecek.
Nikâh dairesinin girişine içinde âşıklar yolu da bulunan bir park yapılması planlanıyor. Tıpkı İzmir’de ve Barcelona’da bulunan âşıklar sokağı gibi Moskova’da da Kuzminki ve Kolomenskoye parklarında ve Niskuçnıy bahçesinde de âşıklar yolu bulunmakta. Köprüdeki âşıklar yolu neredeyse tamamlanmış durumda. Ziyaretçiler için oturma bankları yerleştirildi. Köprünün kendisi ise özel bir aydınlatma sistemi ile donatıldı. Projenin hayata geçmesi ile birlikte sisteme bağlı projektörler de faal duruma geçecekler.

Jivopisnıy köprüsü Moskova’nın sıra dışı mekânlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Bagrationovskiy köprüsü, Vorobyovı tepelerindeki Moskova Devlet Üniversitesi seyir alanı ve Moscow City bölgesi ile birlikte Jivopisnıy köprüsü Moskovalılar arasında fotoğraf çekimi için en popüler yerlerden biridir.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER moskova, moskova köprüsü, moskova mimarisi hakkında, moskova evlendirme dairesi, enteresan mimariler