Mirkelam, Yepyeni Bir Albümle Sahnelere Dönüyor!

Önümüzdeki günlerde altıncı solo albümü ‘Denizin Arka Yüzü’nü çıkarmaya hazırlanan Mirkelam, sıkı çalışıyor.Şarkıcı, albümdeki eserlere ilişkin de ipuçları vermeye başladı. Mirkelam, söz ve müziği kendisine ait ‘Evlenelim Gel’ şarkısının teaser’ını hayranlarıyla paylaştı. Peki biraz Mirkelam kimdir tanımak istersek de işte onun hayatıyla ilgili bilinmeyen yaşam öyküsü...

Birecik, Şanlıurfa'nın köklü bir ailesinden gelen Mirkelam, Şanlıurfa eski milletvekili Ferit Aydın Mirkelam'ın yeğenidir. Babası avukat Nazım Mirkelam, ut ve piyano çalar. "Gül ağacı değilem, her gelene eğilem" şarkısının bestecisi İzmir Milletvekilliği ile senatörlük yapmış Necip Mirkelamoğlu da ailedeki müzisyenlerden.

Çoğu yayımlanmayan polisiye ve bilimkurgu romanları yazmış, adliyede gördüğü bir evrak çantasından etkilenerek eşini, dostunu ve oğlu Fergan'ı oynattığı Kara Çanta adında bir soygun filmi çekmiş bir babadır Nazım Bey. Ama eşinden ayrıldığı için oğluyla çok yakın olamazlar, annesi ve anneannesi tarafından büyütülür Fergan Mirkelam.

İlkokulu Fındıkzade Çapa, ortaokulu Özel Kalamış, liseyi Fenerbahçe Lisesi'nde okur. Beste yapmaya ortaokulda, şarkı söylemeye Saint Joseph Lisesi'nin orkestrasında başlar. 1984'te Yıldız Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği'ni kazanır. Üniversite yıllarında Ortaköy sokaklarında yürür, duygularını tartmasını, şiir yazmasını hep orada deniz kenarında öğrenir. 1990 yılında mezun olur.

Çocukluk hayali balıkçılıktır. Mühendisliği sevmez. Tezgâhtarlıktan fabrika işçiliğine kadar yapmadığı iş kalmaz. Bir müddet radyolarda da DJ'lik de yapar. 1986 yılında, Marmaris'te bir yaz gecesinde, Kayahan konserden çıkmış, yanında ekip arkadaşları, iskelede gitarıyla bir şeyler çalmakta. Yirmi yaşında olan Mirkelam yaklaşır yanlarına, "Ben de bir şey çalabilir miyim?" der. Gitarı alır, çalar ve söyler: "İstanbul'da bir barda / Bir bardak şarap yanımda...". İskender Paydaş çok sever şarkıyı. İstanbul'da birbirlerinin izini kaybetseler de, Fergan Mirkelam kaderini değiştirecek bu tanışmanın peşine düşer, Paydaş'ı arar ve bulur. Akabinde de müzik kariyerine başlar.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER mirkelam, mirkelam kimdir, mirkelam hakkında, mirkelamın hayatı, mirkelam yeni albüm, mirkelam 2013, 2013 albümleri