HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 22 Mayıs 2018

Madame Tussauds İstanbul’un Yeni Figürü Türk Sinemasının Efsanevi Oyuncusu Tarık Akan

Magazinizmir
Dünyanın en ünlü bal mumu müzesi Madame Tussauds, Türkiye’nin ve dünyanın birbirinden ünlü isimlerinin balmumundan yapılmış figürlerine bir yenisini daha ekliyor.

2016 yılında kaybettiğimiz Türk sinemasının efsanevi oyuncusu Tarık Akan’ın figürü, 25 Mayıs Cuma günü, sanatçının ailesinin ve Selçuk Yöntem, Rutkay Aziz başta olmak üzere yakın dostlarının da katılacağı bir lansmanla Madame Tussauds İstanbul’daki yerini alacak. Lansman, sanatçının sevenlerine de açık olacak.

250 yıllık büyüleyici bir tarihe sahip balmumu müzesi Madame Tussauds, İstanbul İstiklal Caddesi’nde bulunan merkezinde Tarık Akan’ın figürüne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İki yıl önce aramızdan ayrılan Yeşilçam’ın ve Türk sinemasının usta oyuncusu, 25 Mayıs Cuma günü saat 12.00’de düzenlenecek olan lansmanla sevenleriyle buluşacak.

Madame Tussauds İstanbul’a gelen taleplerin değerlendirilmesiyle figür yapımı için sanatçının ailesiyle iletişime geçen Madame Tussauds yetkilileri, alınan olumlu dönüş sonrası Aralık 2017’de Tarık Akan’ın figür yapım çalışmalarına başladı. Arşiv ve stüdyo çalışmalarını kapsayacak şekilde bir yıldan fazla süren çalışmalar sonunda ortaya çıkan figür, sanatçının oğlu Barış Üregül’ün görüşüne göre bugüne kadar yapılmış en gerçekçi Tarık Akan figürü oldu.

Mavi Boncuk, Sev Kardeşim, Hababam Sınıfı gibi Yeşilçam filmleriyle gönüllerde yer eden Tarık Akan, daha sonra yer aldığı Maden, Yol ve Sürü gibi filmlerle sinemada unutulmaz bir oyuncu haline geldi. Oyunculuk kariyerine 111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisi sığdıran ünlü oyuncu, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Pansiyon” filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü'ne layık görülürken, 1982 yılında ise Cannes Film Festivali’nde "Yol" filmi ile En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu. Tarık Akan, bugüne kadar Altın Portakal Film Festivali’nde yedi ödül alan tek erkek oyuncu olarak adını Türk sinema tarihine altın harflerle yazdırdı.

Sanatçının ailesinin ve Selçuk Yöntem, Rutkay Aziz başta olmak üzere yakın dostlarının katılımıyla 25 Mayıs Cuma günü saat 12.00’de gerçekleşecek Tarık Akan figür lansmanı, sevenlerine de açık olacak.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN