Kursiyerdi, Patron Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "topraksız tarım" kursuna katılan 28 yaşındaki Halit Keskin, kurduğu serayla kendi işinin patronu oldu.Verimli bir yıl geçiren genç girişimci, hedef büyüterek gözünü ihracata çevirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla oluşturduğu Meslek Edindirme ve Beceri Kursları’nın kapsamında açılan “topraksız tarım” kursu ilk meyvelerini verdi. “Türkiye’de belediyeler tarafından verilen ilk ve tek topraksız tarım kursu” olma özelliğiyle kısa sürede büyük ilgi gören ücretsiz kurstan mezun olan kursiyerler, kendi işlerinin patronu olmaya başladı. Evka-1 kurs merkezinde özel olarak hazırlanan serada eğitim alan kursiyerlerden Halit Keskin ile Onur Şen, Menderes Çamönü köyünde kurdukları ‘topraksız çilek yetiştirme serasından’ ilk ürünlerini aldı.

Hayalini Gerçekleştirdi

Bu yıl ilk ürününü alan ve gelecek yıl için ihracat hedefi koyan 28 yaşındaki genç girişimci Halit Keskin, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin topraksız tarım kursuna gitmeden önce özel sektörde çalışıyordum. Kursu bitirdikten sonra Menderes’te kurduğum yaklaşık 1 dönümlük seraya 18 bin çilek fidesi ektim. Büyükşehir Belediyesi, bu aşamada da desteğini esirgemedi ve ürünümün kalitesinin artması ve pazarlaması konusunda ücretsiz danışmanlık yaptı. İlk ürünümü aldığım zaman duyduğum heyecanı kelimelerle anlatamam. Bir yandan da hayalimi gerçekleştirerek kendi işimin patronu olduğum için mutluyum” diye konuştu.
Tarlada 1 dönüm araziye sadece 5 bin fide ekilebiliyorken, kendisinin topraksız tarım kursunda öğrendikleriyle 1 dönümlük alanda 18 bin fide yetiştirdiğine dikkat çeken Keskin, “Topraksız tarımla ürettiğim çilekler, aynı zamanda kokusu, raf ömrü ve lezzetiyle tarladaki üründen 5 kat daha kaliteli. Tüketici ürünümü çok beğendi. Önümüzdeki yıl daha büyük bir serada üretim yapıp işimi büyüteceğim. Topraksız tarım işi yapan ve yeni başlamak isteyenlerle birlikte ‘üretici birliği’ kurup ihracat yapmayı hedefliyorum” diye konuştu.

Destek Sürüyor

4 dönemdir devam ettikleri topraksız tarım kursunda 80 kursiyere eğitim verdiklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Kursiyerlerimizin hem kendi işlerini açmaları hem de ürünlerini pazarlamalarından büyük memnuniyet duyuyoruz. 8 kursiyerimiz kendi serasını kurdu, 5 kursiyerimiz de sera kurmak için çalışmalarına devam ediyor. Kursiyerlerimize kurs bittikten sonra da yalnız bırakmıyoruz. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte danışmanlık desteği vermeye devam ediyoruz” bilgisini verdi.

İzmir'in Dışından da Talep Var

Gördüğü ilgi nedeniyle topraksız tarım eğitim seralarını artıracaklarını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan ise, İzmir merkez ve ilçelerinin yanı sıra Balıkesir, İstanbul, Mersin ve Ankara’dan da kurslara katılmak için büyük talep geldiğini söyledi.

Hastalık'ta Yok, İlaç'ta

Topraksız tarım, maliyeti düşük ama verimi yüksek bir üretim şekli olarak gelişmiş ülkelerin yüzde 95’inde kullanılıyor. Tarlaya göre 5 kat daha fazla ürün alındığı için aynı zamanda ‘iyi tarım’ uygulaması olarak kabul ediliyor. Bu yöntemde tarım, toprakla tamamen ilişkisi kesilmiş, içinde Hindistan cevizi liflerinin olduğu oluklarda yapılıyor. İsteğe göre katlı sistem kullanılarak aynı büyüklükteki alanda 5 kat fazla ürün alınabiliniyor. Yetiştirilen bitki toprağa değmediği için topraktan geçen hastalıklardan da arınıyor. Bu sayede ilaç kullanımı sıfıra ya da minimuma düzeye indiriliyor. Bitkinin ihtiyacı olan mineral ve besinler kontrollü şekilde veriliyor. Kapalı devre sulama sistemleri kullandığı için su tüketimi de topraklı tarıma göre çok daha az oluyor.

 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Büyükşehir Belediyesi, topraksız tarım kursu izmir, izmir topraksız tarım kursu, Halit Keskin, Menderes izmir, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi izmir, izmir Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Aysel Özkan, izmir kursiyerleri, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti