Kredi Kartı Kullanıcılarına Öneriler

Günümüzde hemen herkesin elinden düşmeyen kredi kartları, hayatımızı kolaylaştıran bir ödeme aracı.Ancak kolaylık sağlayıp sağlamaması aslında biraz bizim elimizde. Bilinçsiz kullanıp borç batağına düşebileceğiniz gibi, doğru kullanım ile avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Siz de bir kredi kartı kullanıcıysanız, sizin için bir araya getirdiğimiz önerileri kulak arkası etmeyin.

● Kredi kartınızla yaptığınız harcamaların gelirinizden yüksek olmamasına dikkat edin. Bütçenizi aşan bir borcu ödemekte zorlanabilirsiniz.

● Kredi kartı borcunuzu her ay düzenli olarak yatırmaya özen gösterin. Ödemenizi geciktirmeniz halinde bir sonraki ay faiziyle ödemek durumunda kalırsınız.

● Kart borcunuz beklediğinizden fazla geldiyse ve borcunuzun tamamını ödeyecek durumunuz yoksa, ekstre atlatma yolunu izleyebilirsiniz. Kredi kartı çözümleri arasında yer alan ekstre atlatma ile dönem borcunuzun minimum tutarını ödeyip kalan borcunuzu bir sonraki aya erteleyebilirsiniz. Bunun için ekstrenizin hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında bankanıza başvurmanız yeterli olacaktır.

● Kart borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız, bankanızdan ücretsiz taksitli veya taksitsiz nakit avans çekerek ödemenizi kolayca yapabilirsiniz.

● Borcunuzun asgari tutarını mutlaka yatırmalısınız. Düzensiz ödemeler nedeniyle kredi notunuz düşerken, uzun süre borcunuzu ödememeniz halinde kartınız kullanıma kapatılabilir.

● İlk kez kredi kartı sahibi olanlar, kartın ilk 1 yıllık kullanım sürecinde borcunun %40’ı nı ödemek durumundadır. Bir yıldan sonra bu oran limitine göre değişebilir.

● Taksitli alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bir noktayı atlamayın. Bu tür harcamalarda aylık olarak toplam tutarın belirli bir kısmını ödüyor olsanız da, işlemin toplam tutarı limitinizden düşer. Bu açıdan alışveriş sırasında önceki harcamalarınızı göz ardı etmemenizde fayda var.

● Hesap ekstrenizi adresinize talep ettiğinizde elinize geç ulaşabilir. Ekstrenizin elinize hem daha çabuk ulaşması hem de doğanın korunmasına katkıda bulunmak amacıyla e-ekstreyi tercih edebilirsiniz. Böylece ekstreniz e-mailinize geldiğinden takibiniz de daha kolay olur. Kart borcunuzla ilgili detaylı bilgiye bankanızın çağrı merkezi, İnternet bankacılığı ve ATM gibi kanallarından da ulaşabilirsiniz.

● Bazı kredi kartlarında harcadıkça puan kazanabiliyorsunuz. Türkiye’de en çok tercih edilen kredi kartlarından biri olan Garanti Bonus, bu konuda en iyilerden biri.

Bonus kredi kartınız ile alışverişlerinizden bolca bonus kazanma şansına sahipsiniz. Ayda 500 TL harcamanızdan 55 TL bonus elde ederken, Bonus’un avantajlarından birkaçına katılarak yaklaşık 100 TL Bonus kazanabilirsiniz. E-ekstre almanız halinde ise 5 TL bonus sizin oluyor. Biriken bonuslarınızla hesaplı alışveriş yapma imkanı buluyorsunuz.

● Kredi kartlarının çeşitli finansal çözümleri oluyor. İşlem erteleme, nakit avans, ekstre atlatma, işlem taksitlendirme gibi hizmetlerinden yararlanarak ödemelerinizi daha rahat bir şekilde yapıp, ihtiyacınız olduğunda nakit para çekebiliyorsunuz.

İşlem erteleme özelliği ile bu ay yaptığınız ve bir sonraki ay ödemeyi düşündüğünüz peşin alışverişlerinizi, önümüzdeki aya aktarabiliyorsunuz. Kredi kartı çözümleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de işlem taksitlendirme. İşlemlerinizi taksitlendirerek borçlarınızı daha uzun vadede ödeme avantajı elde ederken, aynı zamanda dönem borcunuzun daha düşük gelmesini sağlayabilirsiniz. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Bonus Kart Önerisi, İzmir Bonus Kart, İzmir Bonus Önerileri, Kredi Kartı