HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 16 Temmuz 2019

Kemer’de Balıkçı Ağlarına Takılıp Zarar Gören Caretta Caretta’ya SEA LIFE İstanbul’dan Yardım Eli

Magazinizmir
Uzun yıllardan beri dünyadaki tüm deniz kaplumbağalarını ve deniz canlılarını korumak için çalışmalar yürüten SEA LIFE’ın Türkiye’deki merkezi SEA LIFE İstanbul, Antalya Kemer’de yaralı halde bulunan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağasının tedavisini üstlendi.

 Balıkçıların ağlarına takılı halde bulunan dişi deniz kaplumbağası, sağlığına kavuşur kavuşmaz habitatına geri bırakılacak.
40 yılı aşkın bilgi birikimine sahip, Dünyanın en çok ziyaret edilen akvaryum zinciri SEA LIFE’ın Türkiye’deki merkezi SEA LIFE İstanbul, deniz kaplumbağalarını ve su altı yaşamını korumak ve yaşatmak adına gerçekleştirdiği gönüllü çalışmalarına devam ediyor. Antalya’nın Kemer ilçesinde balıkçıların ağlarına takılan ve sağlık durumundan endişe edilen Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağasının tedavi ve bakımı SEA LIFE İstanbul ekibi tarafından üstlenildi. Kaplumbağa, alanında uzman akvarist ve veteriner ekibi tarafından SEA LIFE İstanbul ‘da bulunan, Türkiye’nin ilk bakanlık onaylı Kaplumbağa Hastanesi’nde bakım altına alındı.

Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası SEA LIFE İstanbul’a emanet edildi
Balıkçılar, ağlardan kurtarıp tekrar denize bıraktıkları deniz kaplumbağasının ters dönüp denge problemi yaşadığını görünce SEA LIFE İstanbul’a başvurdular. Başvuruyu alır almaz harekete geçen SEA LIFE ekibi, canlının sağlık probleminin ne olduğunu öğrenmek için gerekli tetkikleri gerçekleştirdikten sonra tedavi sürecine başlayacak. Kabuk ölçüleri yaklaşık 35 cm’e 30 cm ve ağırlığı 3 kilo 700 gram olan genç yaşlardaki dişi deniz kaplumbağası tedavi süreci tamamlanana kadar SEA LIFE İstanbul’da misafir edilecek ve sağlığına kavuşur kavuşmaz yeniden habitatına bırakılacak.

SEA LIFE İstanbul sayesinde Dilek habitatına; Iggy yeni güvenli yuvasına kavuşturmuştu
SEA LIFE İstanbul son olarak, Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı bir şekilde bulunan ve SEA LIFE İstanbul veterinerleri tarafından iki kez ameliyat edilip iyileştirilen Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası Dilek’i denize bırakmıştı. Akvaryum zinciri 2015 yılında da ölmek üzere bulunan ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan iki deniz kaplumbağasını da zorlu bir tedavi sürecinden sonra Mersin kıyılarından habitatlarına kavuşturdu. Merkez, geçtiğimiz yıldan bu yana da 2005 yılında Karayip Denizi'ndeki Cayman Adaları'nda yaralı olarak bulunan ve İtalya’daki akvaryumdan transfer edilen deniz kaplumbağası Iggy’ye ev sahipliği yapıyor.

 

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN