J.D Thomas 'Aşık Oldum'

J.D Thomas'la Aşık Oldum isimli kitabından yola çıkarak bir söyleşi gerçekleştirdik. Okuyucularımıza kitaptan bahsetmeden önce bize biraz kendini tanıtabilir misin? Ve tabii bu kitabı yazma fikri nasıl oluştu?
Aşk, ilişkiler ve cinsellik üzerine yıllar yılı yaptığım çalışmalar ve deneyimler oldu. Dallas Texas’da doğdum, büyüdüm. Annemin 3 çocuğu büyütmek için çok çalışması gerekiyordu bu yüzden çok fazla şehir değiştirip taşınmak zorunda kaldık. Öz babam ben 1 yaşındayken annemle boşanıp bizim yanımızdan ayrılmış. 3-15 yaşları arasında beni büyüten baba olarak bildiğim annemin ikinci eşi vardı. İki ablam ve annem her zaman benimle ve etrafımdaydı. Evin en küçüğü ve tek erkeğiydim. Çok yoğun dişi enerjisiyle büyüdüm. Dolayısıyla kadınlara saygı duymak, bana verilen en büyük öğretiydi hayatımda. Bütün bu karışık çocukluk deneyimlerimle aşkın ne kadar muhteşem bir şey olduğunu düşünememiştim. Sadece filmlerde izlediğim zaman farkına varıyor ve kendi gördüklerimle ve yaşadıklarımla kıyasladığım zaman büyük boşluklar hissediyordum.Bunun sonucunda insanların bu sevgi işini nasıl sürdürebildiklerini anlamak ve öğrenmek üzere kendimi eğitmeye başladım. Kadın ve erkek arasındaki farklılıklar, kominikasyon, kadınları mutlu etme teknikleri, aile içi taciz, psikoloji ve bunlarla ilintili bir çok başlık üzerine çalışmalarım ve eğitimlerim oldu.

Kitabin ismi çok güzel “Aşık oldum”... Sadece isminden dolayı insanın kalp atışı hızlanıyor J. Peki kitabınızda bize nelerden bahsediyorsunuz kısaca anlatır mısınız?
İçsel macera, deneyim ve coşku.Biraz benim kişisel deneyimlerim ve ceşitli bilinçaltı aşk, ilişkiler ve cinsellik üzerine calışmalar. Güzel olan tarafi bu kitabı ben yazmış olmama rağmen okuyan herkes bu üç başlığı yani aşk, ilişkiler ve cinselliği aslında nasıl gördüğü, nasıl bildiği hakkında netlik sahibi olacak. Ve kendi içsel sorularının cevabını bulabilecek.Çoğunlukla insanlar neden hep aynı tip yanliş insanları hayatlarına çektiklerini, acı veya utanç duymadan seks hayatının nasıl olabileceğini, ruh eşini nasıl bulacağını merak ederler. ”Aşık oldum” size bu sorulara cevap bulmanızda yardımcı olacak. Kitap ve okur arasında gizli bir “söz” oluyor bir nevi. Okur bu kitabı okumaya niyet ettikten ve sorumluluklarını yerine getirmeye karar verince okuru eğlenceli meditasyonlar, metaforlar, günlük tutma, içgözlem egzersizleri ve nefes calışmaları bekliyor. Kitabı okudukça kitap sizi ne yapmanız gerektiği konusunda yönlendirecek. Kitabın web sayfası olan www.asikoldum.net bu egzersizlerin ve videolarını izleyip dinleyeceginiz sayfa. Yani interaktif bir serüven... Uzun lafın kısası evinizde, kendinizi tamamen rahat hissedeceğiniz bir seminer, ilişki dinamikleri semineri. Bundan daha güzel ne olabilir?

Birkaç gündür bu kitabı okuyorum, elimden bırakmakta zorlandım.İçinde çok bilgi ve değişik bakış açıları var. Açıksası bana birçok konuda farkındalık kazandırdı. Aşkı bize yeniden tarif etmişsin.ve üç boyutta anlatmışın; aşk, ilişkiler ve cinsellik. Biraz bundan bahser misin? Neden böyle bir ayrıma ihtiyaç duydun?
Bu ayrımı yaptım çünkü okuyucunun aşk, ilişkiler ve cinsellik arasındaki farkları görmesini istedim ve aynı zamanda büyük resme baktıklarında hepsinin nasıl birbirine bağlı olduğunu da... İhtiyaçlarımız doğrultusunda bu duygulardan bir tanesini yaşayıp öteki ikisini unutabiliyoruz. Mesela birçok insan cinsellik ihtiyacı için dışarı çıkıyor ve arayışa geçiyor. Çünkü ilişki veya aşk yaşamaktan korkuyorlar.Bu erkeklerin(eril) ortak davranış şekli. Diğerleri kendileri güvende hissetmek için ilişki yaşamayı daha uygun buluyorlar. Bunu yaparken aşkı ve seksi ikinci plana atıyorlar.Bu genelde kadınların (dişi) davranış şekli. Bu üçünün (aşk,ilişkiler,cinsellik) farkındalığıyla yapılan doğru niyet, üçünü birden deneyimlemenizi mümkün kılar. Buna samimiyet denir.benim bu üçünü detaylı anlatmamın sebebi, insanların bunu hayatlarında bir harita gibi kullanıp içlerindeki duygu karışıklıklarını entegre edip hayatlarını daha tutkulu daha dolu dolu yaşamalarını sağlamak.
Bu hem kendim hem de herkes için istediğim yaşam şekli.

Doğduğun andan itibaren aslında nasıl bir aşk yaşayacağımızın belli olduğunu söylüyorsun. Bu bilgilerin kan, DNA ve yaşadığımız evdeki anne ve babamız arasındaki ilişkinin bir yansıması olarak bize aktarıldığını okuyoruz. Peki bunu değiştirmek farkındalık ile mümkün mü?Bize bu döngüyü fark etme ve içinden çıkma tüyoları verir misin?
Içsel gelişim ve kendini gelişime açmakla her şey mümkündür. Bu kitap, seminerler, eşim ve paylaştığım ilgili konuların hepsi bunu mümkün kılan pek çok araçtır. Aşkı anlama şeklimizi kalıtımsal olarak alıyoruz, aynı ana dilimiz gibi. Ailemiz hangi dili konuşuyorsa bizde onu konuşuyoruz. Bizler ayrıca ailelerimizin bizlerle paylaştığı sevgiyi de, aşkı da anlıyoruz. Bu gerçekliğe farkındalık getirmezsek, yaşamımızın ilk yedi yılı boyunca hissettiğimiz duyguları hissetmeye devam ediyoruz çünkü bunun “aşk” olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, anne ya da babamıza benzeyen partnerler seçiyoruz. Çünkü bilinçsiz olarak bunu aramaya programlandık. Herkes aynı şeyi yapıyor, ancak değişmek de elimizde. Bu yeni bir dil (aşk dili) öğrenmemize bağlı. Ilk adım farkındalık ve bununla beraber web sitesinde ve kitapta verilen egzersizleri yapmaktan geçiyor. Bu partnerinizde olmasını istediğiniz ve istemediğiniz özelliklere dair bir netlik yaratılması için herkesin yapması gereken bir şey. Iki kişi de beraberce gelişmek için bu yaratım fırsatına adım attığında, çok daha kuvvetli bir potansiyel oluşuyor. Kitabı bir arkadaşınız ya da sevgilinizle beraber okuyun ve sizin için gerçek olan aşk tanımını tartışın. Bu kişisel gelişim araçlarını kullanmanın çok daha hızlı ilerleme sağlayan bir yoludur. Ve hala kitabı almadıysanız, www.asikoldum.net adresine girin ve egzersizlerden biriyle hemen bu yolculuğa başlayın.

“Aşk bir titreşim ya da doğal bir durumdur. Tamamlayıcı kuvvetler uyum içinde birbirlerini desteklemek üzere, gelişim, yaratım ve büyüme amacıyla bir araya geldiklerinde oluşur. “ bu cümleyi kitabın içinde sık sık duyuyoruz. Bize biraz bu cümlenin ne ifade ettiğinden bahseder misin?
Önceki soruda söylediğim gibi, bu tanım aşkı gözlemlemenin ve deneyimlemenin yeni yollarını algılamamızı sağlıyor. Etrafımızda tamalayıcı kuvvetlerin gelişim, yaratım ve genişleme amacıyla uyum içerişinde bir araya geldiğini gösteren sayısız örnek var. Bu örnekler evrenin bir parçası. Bilime, biyolojiye, kimyasallara, yemek tariflerine, nefes alışımıza ve tabii ki hayatımızda içtenlik oyununu nasıl oynadığımıza baktığımızda bunu kolaylıkla görebiliriz. Her biçimde görebildiğimizden daha fazlasını, içsel olacak hissedebiliriz. Bu aynı romantik bir filmi izlerken hissettiklerimize benzer. Iki oyuncu aşık olduğunda ya da birbirlerinin kalplerini kırdığında bizler de ağlayabiliriz. Onların duygularını hissederiz, bu da onlarla bizim aramızda bir bağ kurar. Her gün yaşadığımız deneyimlerde aynı bunun gibidir. Yani, bir ilişki içinde olup, olmamamızın hiçbir önemi yok. Hayat ve tüm bu örnekler, aşk oyununun yansımanın içinde. Bir sevgilimiz olduğunda, onlar sadece bizimle bu oyunu oynarlar. Bu derin anlam ifade eden, genişletilmiş tanım, sadece ilişkilerde yaşanılan aşkı düşünmek yerine, aşkı tüm olasılıkları ile bulmanın bir yolunu bize gösteriyor.

Kitabı okuyacakların heveslerini çok kaçırmak istemiyorum. Ama bize son olarak yeniden aşık olmak veya gerçek aşkı deneyimlemek isteyenler için ne önerirsin?bunun icin gizli bir formulün var mı?
Aşk, sevgi her an etrafimızda ama onu hissetmek için önce kendimizi onun olasılıklarına açmamız gerekir.Canımız yandığında bunun sebebi artık büyümemiz, genişlememiz ve kendimiz için yeni yaratımlar yapmamız gerektiğidir. (Bunu kitaptaki aşk tanımımdan hatırlarsınız Aşk insanı sürekli mutlu eder fikri doğru değildir. Aşkın içinde birçok yüzü ve farklı renkleri vardır. Sadece bunu hatırlamak, bilmek bile içinizdeki acı, çaresizlik duygularını mutluluk gözyaşları, teslimiyete dönüştürür ve kendinizi olasılıklara açmanızı sağlar.Yaşamımız ve kalbimiz arasında bariyerler vardır, bunlar aşmamız gereken bariyerlerdir. Böylece büyür ve gelişiriz. Bu içimizdeki sevgiyi hissetmemizi sağlar. Her insanın içinde olan muazzam doğal güce hayranım. Akıl almayacak kadar kötü durumlar, en derin acılarla baş etmemizi ve katlanabilmemizi sağlıyor. İçsel çalışmalarımız yaptıkça, kendi kişiliğimizle çalıştıkça kendi yolumuzu, mükemmeliğimizi buluruz. Bu aynı zamanda doğru eşi(ruheşini)bulmamızla aramıza ördüğümüz duvarı da anlatmış oluyor. Önce kendi iç dünyamıza, kalbimize dönüp onu daha fazla açmaya ve ifade etmeye karar vermeliyiz .boylece yeni olasiliklara ,yeni bir dunyaya kendimizi acmis oluruz.tabiki askin ve tutkunun olasi hallerinede.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER J.D thomas, aşık oldum, nefes terapisti, egzersiz, nefes almak, aşk, DNA, aşk dili, aşkta uyum, sex, yaşam, aşkın tarifi