İzmir'de Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi Açıldı

Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TINA) desteğiyle Urla'da yapımı tamamlanan Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeoloji Araştırma Merkezi'nin açılışı törenle yapıldı.Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, törende yaptığı konuşmada Türkiye'nin arkeoloji dünyasının en önemli ülkelerinden birisi olduğunu, bu alanda alınan her mesafenin dünya tarafından dikkatle izlendiğini, su altı arkeolojisinde de sınırlı imkanlarla bugüne kadar çok önemli sonuçlara ulaşıldığını ifade etti.

Urla'daki kazılarda Neolotik dönemden günümüze Akdeniz'i içine alan bölgeye ilişkin çok önemli bilgi ve bulgulara ulaşıldığına dikkati çeken Koç, su altı arkeolojisi konusunda Vehbi Koç Vakfı'nın dahil olduğu projeler bulunduğunu, kendisinin de arkeoloji ve su altı dünyasına olan yakın ilgisinin birleşerek bu projenin doğmasına öncülük ettiğini dile getirdi.

Kurulan araştırma merkezinin dünya standartlarında olduğunu vurgulayan Koç, merkez bünyesinde restorasyon laboratuvarı, depo alanı, ulusal ve uluslararası ölçekte araştırmaların yürütüleceği kütüphane, konferans salonu, 30 kişi kapasiteli yatakhane ve antik dönemlerden günümüze uzanan denizcilik teknolojilerinin sergilenebileceği 4 dönümlük bir alanın bulunduğunu söyledi.

Mustafa Koç, "Pek çok açıdan Türkiye için ilk denebilecek özelliklere sahip bu merkezden çok büyük beklentilerimiz var" dedi.

AÜ Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Hayat Erkanal ise Limantepe'de su altı kazılarına başladıklarında eğitim ve malzeme sıkıntısı yaşadıklarını, bir süre Hayfa Üniversitesi ile ortak çalışma yaptıklarını, daha sonra üniversite desteğiyle bir merkez oluşturduklarını ve kazılarda çok sayıda eser elde edildiğini, 5 antik liman tespit edildiğini söyledi. Erkanal, merkez sayesinde önlerinde yeni ufukların açıldığını, bundan sonra su altı arkeolojisinde çok daha ileri gideceklerini kaydetti.

Erkanal, Urla Belediyesinin tahsis ettiği iki arazide bir arkeopark ve tekneleriyle birlikte bir Roma Limanı yapmayı planladıklarını da anlattı.

İzmir Valisi Mustafa Toprak ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in de birer konuşma yaptığı açılışa TINA Başkanı Oğuz Aydemir, Eski bakanlar Yılmaz Karakoyunlu ve Suat Çağlayan da katıldı.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi izmir, izmir Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi, Vehbi Koç Vakfı izmir, izmir Vehbi Koç Vakfı, Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı izmir, izmir Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı, Urla izmir, Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeoloji Araştırma Merkezi izmir, Mustafa Koç, AÜ Sualtı Arkeolojik Araştırma Uygulama Merkezi izmir, Hayat Erkanal, Limantepe, Hayfa Üniversitesi, Mustafa Toprak, Prof. Dr. Erkan İbiş, Oğuz Aydemir, Yılmaz Karakoyunlu, Suat Çağlayan, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti