İzmir SEV'de "World Scholar's Cup" Coşkusu ve Başarısı!

Ortaokul ve lise düzeyinde dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin hem öğrenip hem de eğlenerek yarıştığı World Scholar's Cup turnuvasının bölgesel ayağında, bu yıl ev sahipliğini İzmir SEV İlköğretim Kurumları yaptı.Özel İzmir SEV Ortaokulu öğrencilerinin turnuvada yer alan 12 takımı, World Scholar’s Cup elemelerinde genel kültürleri ve İngilizce kullanma becerileri sayesinde, en iyi takımlar arasına girerek Haziran ayında Bangkok’ta düzenlenecek olan dünya finallerinde Junior kategorisinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandılar. Bireysel başarıları dışında, takım sıralamasında ikincilik de İzmir SEV Ortaokulu’nun oldu.

 

Dünyanın sayılı uluslararası turnuvalarından biri olan World Scholar’s Cup’ın Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları ev sahipliğinde gerçekleşen İzmir Turnuvası’na farklı ülke ve şehirlerden, toplam 75 takım katıldı. İzmir, İstanbul, Mersin ve Bişkek’ten 200’ün üzerinde öğrencinin katıldığı World Scholar’s Cup’ta; Scholar’s Bowl, Team Debate, Collaborative Writing, Scholar’s Challenge gibi kategorilerde öğrenciler İngilizce dil yeteneklerini sergilediler. Özel İzmir SEV Ortaokulu’ndan 12 takımın katıldığı turnuvada tüm takımlarımız turnuvanın aşamalarında elde ettiği başarılardan ötürü Haziran ayında Bangkok’ta gerçekleşecek Dünya finallerine katılma hakkı kazandılar.

 

İzmir’de gerçekleşen bölgesel turnuva ile ilgili, World Scholar's Cup organizasyonu kurucusu Daniel Berdichevsky, "Dünya’nın 40’dan fazla ülkesinde gerçekleştirdiğimiz turnuvada her yıl 15.000 öğrenci ile buluşuyoruz. İzmir’de, Kırgızistan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden öğrencilerin katılımları ile başarılı bir turnuva geçirdik. Çocukların hem öğrenip, hem de eğlendikleri bu organizasyonu deneyimlemelerinin onlara büyük katkıları olduğuna inanıyoruz. Turnuvaya ev sahipliği yapan İzmir SEV Okullarına destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Haziran’da, Bangkok’ta gerçekleşecek Dünya Finallerinde, bölgesel turnuvalarda başarılı olan takımlarla tekrar birarada olacağız." şeklinde görüşlerini bildirdi.

 

Şampiyonlar Yale'de Yarışacak

Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen bölgesel turnuvada ilk 10’a giren takımlar, Haziran ayının sonunda düzenlenecek olan Dünya Turnuvası’na katılmaya hak kazanacaklar. Bu turnuvada da başarılı olanlar Kasım 2016’da Yale Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Şampiyonlar Turnuvası’na (Tournament of Champions) katılacaklar.

 

World Scholar’s Cup Nedir?

Dünya’da kırktan fazla ülkede gerçekleşen, “World Scholar’s Cup” (Dünya Bilginler Kupası) 2007 yılından bu yana düzenlenmektedir. Organizasyonun amacı; geleceğin alim ve liderlerine global bir ortam yaratmak ve öğrencilerin farkında olmadıkları yeni becerilerini ve güçlü alanlarını keşfetmelerine olanak sağlamaktır. Ayrıca odaklanılan en önemli konu ise farklı kültürleri biraraya getirerek bugün ve geleceğe ait fikir ve durumlar üzerine münazara yaptırıp, kompozisyon yazdırmaktır.

'World Scholar’s Cup turnuvasında; üç öğrenciden oluşan takımlar halinde yarışılır. Turnuva, dört temel bölümden oluşmaktadır: "The Scholar’s Challange, Collaborative Writing, The Team Debate ve The Scholar’s Bowl". Bu bölümlere ek olarak ayrıca bazı turnuvalarda sosyal ve akademik olarak ek bölümler de yer alabilmektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen bölgesel turnuvada ilk 10’a giren takımlar haziran ayının sonunda düzenlenen Dünya Turnuvası’na katılmaya hak kazanırlar. Bu turnuvada da başarılı olanlar her yıl Kasım ayında Yale Üniversitesi’nde düzenlenen “Tournament of Champions”a (Şampiyonlar Turnuvası) katılma hakkını elde ederler. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER World Scholar's Cup Turnuvası İzmir, İzmir World Scholar's Cup Turnuvası, Daniel Berdichevsky, Yale Üniversitesi, Dünya Bilginler Kupası İzmir, İzmir Etkinlikleri