İzmir Sev "Müziksev" İle Londra'da Anadolu Ezgileri

Özel İzmir SEV Ortaokulu öğrencileri MüzikSEV Projesi ile Londra'da müzik dolu bir gezi gerçekleştirdi.Londra Apple Store’da Atölye Çalışması ile başlayan gezi, Başkonsolosluk ziyareti, Londra Müzik Müzesi Çalışması ve Covent Garden’da verilen "Sound of Anatolia" Konseri ile son buldu.

Öğrencilerimiz "MüzikSEV projesi" kapsamında Londra Apple Store'da Apple Eğitim Koordinatörü Marc Bernard ile yapılan Garageband atölye çalışması sonrasında iPad orkestrası ile bir konser verdiler. Özel İzmir SEV Ortaokulu 5 ve 6. Sınıf öğrencileriyle gerçekleşen gezinin en çarpıcı etkinliği Türk Başkonsolosluğu ziyaretiydi. Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosu Sayın Emirhan Yorulmazlar ile İzmir SEV öğrencileri tanışarak, sohbet etme fırsatına sahip oldular. Öğrenciler, Londra'ya geliş amaçlarını ve "Londra'da MüzikSEV" projesi hakkında paylaşımda bulundular. İzmir'den getirdikleri hediyeleri kendilerine sunup, verecekleri konsere davet ettiler.

Londra Musical Museum çalışmasında ise Müze Müdürü, Mr. Richard Burnett İzmir SEV öğrencilerine gramaphone ve 100 yıldan daha eski olan müzik orkestra makinaları olan "orchestrion" aletlerini tanıttı. Verdiği çarpıcı örneklerle, şu an kullanılan müzik çalarların ilk hallerini ve çalışma prensiplerini aktardı. Sunumun ardından, Mr. Richard Burnett konser salonunda sahnede 1932 yılı yapımı orkestral bir çalgı olan wurlitzel marka bir org ile bir konser verdi. Bay Richard'ın verdiği konser sonunda İzmir SEV öğrencileri de sahneye çıkarak, çaldıkları enstrümanlar ile müzenin konuklarına bir konser verdiler.

"MüzikSEV" projesi kapsamında İzmir SEV öğrencileri, 6 Nisan günü Covent Garden’de "Sound of Anatolia" konserini verdiler. Konsere Türk Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar da konuk oldu. Konserde İzmir SEV öğrencileri 10 şarkıdan oluşan bir repertuvar sundular. ‘Divane Aşık Gibi’ ile başlayan konserde birçok Anadolu ezgisi yankılandı. Türkiye’den gelen 5 ve 6. Sınıf öğrencileri 'Bom bili bili’, 'Leblebi koydum tasa', 'Çökertme', 'Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar', 'Ele güne karşı' ve 'Ben böyleyim' adlı dilden dile dolaşan eserleri de seslendirdi. Her öğrencimizin bir enstrüman çalarak katıldığı konserdeki şarkılara ipad orkestrası ve halk oyunları ekibi de eşlik etti.

Geceye Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, Eğitim Müşavir Vekili Necip Demirci, öğrenci velileri ve Londralılar büyük ilgi gösterdiler.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER MüzikSEV Projesi İzmir, İzmir MüzikSEV Projesi, Londra Musical Museum, Mr. Richard Burnett, Marc Bernard, Bay Richard, Emirhan Yorulmazlar, Necip Demirci, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti