İzmir Özel Türk Koleji Öğrencileri 4. Geleneksel Türk Günü Etkinlikleri

İTK Büyükçiğli Kampüsü öğretmen ve öğrencilerinin birlikte projelendirdikleri, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Geleneksel Türk Günü Etkinlikleri’nde bu yıl Anadolu’nun birçok bölgesi halk oyunları, yemekleri, Türk ozanları, türküleri, gelenek ve görenekleri ile ele alındı.İTK Büyükçiğli Kampüsü öğretmen ve öğrencilerinin birlikte projelendirdikleri, amacı Türk kültürüne ait tüm öğeleri yöre yöre tanıtmak ve bu yolla gelecek nesillerin Türk kültürünü tanımasını sağlamak olan “Geleneksel Türk Günü Etkinlikleri”nin dördüncüsü her kademedeki öğrencinin katılımı ve tüm gün süren etkinlikler ile İTK Büyükçiğli Kampüsü’nde gerçekleştirildi.
“Anadolu’nun binlerce yılda ilmek ilmek oluşmuş zengin kültür dünyasına harika bir yolculuk” mottosu ile yola çıkan daha önceki yıllarda Ege, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu yörelerinin ele alındığı Türk Günü Etkinlikleri’nde bu yıl misafirler batısından doğusuna adım adım Anadolu’yu tanıdılar.

Konferans salonundan spor salonuna, kampüs bahçesinden okul koridorlarına tüm kampüs alanlarının kullanıldığı ve her bölümde gelen konukların Anadolu kültürünün bir başka enstantanesi ile karşılandığı İTK 4. Geleneksel Türk Günü Etkinlikleri’ne İTK’lı yöneticiler, İTK’lı veliler, mezunlar da katılım gösterdi.
Etkinlikler sabah İTK Büyükçiğli Spor Salonu’nda; Ege, Karadeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ait Çiğli Halk Eğitim’den gelen katılımcıların ve İzmir Özel Türk Koleji öğrencilerinin hazırladığı eneksel El Sanatları ve Türk nakışları sergisi ile başladı. Sergide ayrıca Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileri de Ege Bölgesi, İç Anadolu, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu bölgelerinin halk danslarından örnekler sergilediler. O yörelerin kıyafetlerini giyen ve hep birlikte her yörenin halk danslarından örnekler sergileyen dansçılar büyük beğeni topladılar.
Sergi alanını gezen misafirler daha sonra öğle yemeği için bahçede hazırlanan alana geçerek, yörelerin yemeklerinden tattılar.

Etkinliğe katılan misafirler öğle yemeği sonrasında, Büyükçiğli Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen mizansen ile birlikte adım adım Anadolu’yu gezdiler. Her bölgede o bölgenin halk ozanlarının tanıtıldığı etkinlikte, İç Anadolu Bölgesi’nde Sema Gösterisi gerçekleştirildi. İTK’lı öğrencilerin de türkülere eşlik ettiği İTK 4. Geleneksel Türk Günü Etkinlikleri’nin genç kuşakların Türk örf, adet ve geleneklerini öğrenmeleri açısından büyük önem taşıdığını ve gelecek kuşaklara bu geleneklerin aktarılmasının da eğitimcilerin büyük bir görevi olduğunu belirten İTK Büyükçiğli Kampüs Müdürü ve Büyükçiğli Özel Türk Koleji Anadolu Lisesi Müdürü İpek Deniz; “Bu yılki Türk Günü Etkinliklerimiz’de farklı yörelerin halk dansları kıyafetlerini giyip omuz omuza veren dansçılarımız Anadolu’daki kardeşliği, barışı ve sevgiyi bir kere daha bize gösterdiler. Bizim amacımız Anadolu ve kültürünü tanıtırken, Anadolu’nun bu manevi değerlerini öğrencilerimiz ile paylaşmak. Bu fikirlerden yola çıkararak hayata geçirdiğimiz Türk Günü Etkinlikleri’nin bu yıl dördüncüsü düzenlemekten büyük bir onur duyuyoruz. İlkini düzenlendiğimiz günden itibaren bizlere destek veren herkese ve İTK Ailesi’ne teşekkür ederim.” dedi.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir özel türk koleji, öğrenci, türk günü, etkinlikleri, İTK, Büyükçiğli, Türk kültürü, yöre, Ege, Karadeniz, Güneydoğu, Anadolu, kampüs, Büyükçiğli Spor Salonu, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Çiğli Halk Eğitim, El Sanatları, Türk nakışları, Ege Üniversitesi, Devlet Konservatuarı, mizansen, İpek Deniz, izmir etkinlikleri, izmir eğitim kurumları, izmir cemiyeti