İzmir Müzik Akademisi’nde Flemenco Rüzgarı Esti

İspanya’da yaşayan dünyaca ünlü gitaristimiz Murat USANMAZ, geçtiğimiz akşam İzmir Müzik Akademisi’nde flemenco ve klasik eserlerden oluşan muhteşem bir resital verdi “Murat Usanmaz ile Gitarın Renkleri” ismini taşıyan etkinliğe İzmirli sanatseverlerin ilgisi büyük oldu.”Uluslarası Boğaziçi Festivali” kapsamında Cemal Reşit Rey’in gitar konçertosunu yorumlayan ilk Türk gitarist olan Murat USANMAZ “ Bu ay Türkiye’de 3 konserim var, bunlardan bir tanesi de İzmir Müzik Akademisi (İZMA)’nde gerçekleşti. Bu tarihi atmosferde İzmirli sanatseverlerle buluşmak mutluluk verici, İZMA kurucuları Güvenç BİRER ve Bahar ALMAÇ’ a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

"Uluslarası Akbank Sanat Gitar Günleri" , "CRR Genç Gitar Günleri" , "Kadıköy Klasik Festivali" ve birçok üniversitede resitaller gerçekleştirdi.
Çin, İtalya , Cezayir, Almanya, Türkmenistan, Finlandiya, Aya İrini Müzesi, İş-Sanat, Borusan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Nardis Jazz Club, Atatürk Kültür Merkezi, Milli Reasürans, Darphane-i Amire, Yedikule Zindanları, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu sahnelerinde, değişik projelerde gitarist olarak yer aldı.
Murat USANMAZ kişisel konserlerinin yanı sıra kendi adını taşıyan "Murat USANMAZ QUINTET" ve "3gitarİstanbul" projeleri ile performanslarına devam etmekte,TRT Müzik için "Kayda Değer " isimli müzik programını hazırlayıp sunmakta ve "Gitar Dergisi" nde klasik gitar üzerine yazılar yazmaktadır.


Murat USANMAZ Kimdir?
1976 yılında İstanbul'da doğdu. 1994'te profesyonel yardım almadan gitar çalmaya başladı.2001 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gitar Bölümü'ne girdi ve 2005 yılında Cem KÜÇÜMEN'in sınıfından mezun oldu.
2005-2007 yıllarında l'Ecole Normale de Musique de Paris'te solist ve kompozitör Rafael ANDİA ile solistlik çalıştı.
Almanya'da Manuel BARRUECO, David RUSSELL, Pavel STEIDL, Yunanistan'da Costas COTSİOLİS'in ustalık sınıflarına, İspanya'da Emilio MAYA ve Miguel Angel CORTES'in flamenco gitar yaz okullarına katıldı.
"J.Rodrigo – Aranjuez" , "A.Vivaldi – Re Majör", "F.Carulli – La Majör" gitar konçertolarını farklı şef ve orkestralarla birçok kez seslendirdi ve "Astor PIAZZOLA – Gitar & Bandoneon Konçertosu" nun Türkiye'deki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.
Ayrıca, "Uluslarası Boğaziçi Festivali" kapsamında Cemal Reşit Rey'in gitar konçertosunu yorumlayan ilk Türk gitarist oldu.

 

 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Murat uslanmaz kimdir, murat uslanmaz, uluslararası akbank sanat gitar günleri, crr genç gitar günleri, kadıköy klasik festivali, gitar dergisi, uluslararası boğaziçi festivali, cemal raşit bey, izmir müzik akademisi, flamenko, magazin izmir