İzmir Çöpüne Sahip Çıkıyor

Çöpüne Sahip Çık Çalıştayı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe belediyesinden 43 yetkilinin katılımıyla Swissôtel Büyük Efes’te gerçekleşti.MV Holding Kurucusu Murat Vargı önderliğinde 2015 yılında kurulan Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın amacı, çöplerin sokaklar yerine çöp kutularına atılmasının sağlanmasıyla ilgili farkındalık yaratmak ve bu yönde bir davranış dönüşümü gerçekleştirmektir.

Vakıf kurulduğu günden bu yana, yaptığı çalışmalarla İstanbul’da 380 noktadaki reklam panolarında sergilenen görsel çalışma ile 7 milyon kişiye, hazırlanan dört kamu spotu sayesinde ise Türkiye genelinde 12 milyondan fazla kişiye ulaştı. Çöpüne Sahip Çık Vakfı, seslerini daha geniş kitlelere duyurmak için belediyelerle iş birliği içerisinde ilerlemeyi hedefliyor. Bu yönde atılan ilk adım ise, İzmir ve çevresindeki belediye yetkilileriyle bir araya gelerek Swissôtel Büyük Efes’te gerçekleştirilen çalıştay oldu. Çalıştayın gündem maddesi çöp konusunda farklı ilçelerdeki uygulamalar, sorunlar ve sorunlarla ilgili çözüm önerileriydi.

Türkiye ve dünyadaki iyi örneklerin de incelendiği çalıştay süresince, bölgelerin ihtiyaçları ve belediyelerin yönlendirmeleri dikkate alınarak, kent bazında gerçekçi, kalıcı ve doğru çözümler üretilmesi yönünde çalışmalar yapıldı. Uluslararası ve ulusal bazda başarı sağlamış proje örneklerinin paylaşıldığı çalıştayın sonunda üretilen fikirlerin ve projelerin Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın koordinasyonuyla, belediyelerin öncülüğünde hayata geçirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, İzmir’in bu çalışmalar sayesinde diğer kentlere örnek olması ve faaliyetlerin Türkiye geneline taşınarak yaygınlaştırılması hedefleniyor. İzmirli genç sanatçı Tuğçe Aytürk’ün hazırladığı “Sofra” isimli asemblaj eser ise yaşanan çöp sorununa sanatsal bir bakış açısı getirerek çalıştaya renk kattı.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Büyükşehir Belediyesi, Swissôtel Büyük Efes İzmir, Murat Vargı, Çöpüne Sahip Çık Vakfı İzmir