MAGAZİN -- 24 Temmuz 2015

Hem Estetik Hem Çevreci

Magazinizmir
Mevcut park ve yeşil alanları kendi fidanlığında ürettiği bitki ve çiçeklerle süsleyen Konak Belediyesi, eskiyen otomobil lastiklerini atmıyor, onları şık çiçekliklere dönüştürüyor.

Geri dönüşümün en güzel örneklerinden olan uygulama belediyenin Kadifekale’deki Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ait şantiyesinde gerçekleştiriliyor. Otomobillerden çıkma lastikler görevli personel tarafından hem kullanışlı hem de estetik bir görünüme kavuşturuluyor. Eskiyen lastikler belediye şantiyesindeki usta eller tarafından birbirinden farklı figürde ve renkte saksılara dönüşüyor. Çeşitli şekillerde kesilerek saksı görünümü verilen lastikler daha sonra rengarenk boyanıyor.

İçine bir miktar toprak doldurulan otomobil lastiğinden yapılma saksılara çiçek fidelerinin yanı sıra çiçek tohumları da ekiliyor. Verilen emek sonucu göze hoş gelen bir görünüme kavuşan çiçeklikler ilçenin farklı bölgelerindeki park ve yeşil alanlarda aksesuar olarak kullanılıyor. Vatandaşlardan da büyük beğeni gören çiçekliklerin ilerleyen günlerde daha çok yere koyulması planlanıyor.  

FACEBOOK İLE BAĞLAN