Foça'nın Efsane Başkan'ı Serdar Mersin İle Foça'ya Dair Her Şey

Foça'nın Efsane Başkan'ı Serdar Mersin ile Foça'yı, Foça'ya olan aşkını ve projelerini keyifli bir sohbet eşliğinde konuştuk. İşte yazarlarımızdan Elvan Balaban'ın gerçekleştirdiği Efsane Başkan'ın samimi röportajı şimdi Magazin İzmir'de sizlerle...Serdar Mersin kimdir biraz sizi tanıyabilir miyiz?

1955 doğumluyum. 53 yıldır Foça’da yaşıyorum. Ankara İktisadi Ekonomi bölümünden mezunum. Evliyim ve bir kızım var. Bir dönem Foça’da Belediye ve Esnaf Odası Başkanlığı yaptım. Kısacası Foça aşığı, sevdalısı bir adamım.

Neden tekrar Foça Belediye Başkan adayısınız ?

Benden sonraki dönemlere bakıyorum da Foça hakkikatten hiç bir şey kazanamadı. Daha iyi olacağına, git gide daha da kötüleşti. Hatta olduğu durumu bile koruyamadı. Foça’ya olan bağlılığım ve daha da güzelleşmeyi hakettiği için bu yüzden tekrar aday oldum.

Foça sizin döneminizde neler kazanmıştı?

Gerçek bir turizm kenti olmuştu. Kendi kapasitesini aşarak her geçen gün gelişme gösteriyordu. Fakat o günden bugüne çark tersine döndü. Ekonomi çöktü, turizm geriledi, planlaması tıkandı.

Foça halkı ve esnafıyla yakından ilgileniyor, onlarla sürekli sohbet ediyorum. Onlar da Foça’nın bir an önce toparlanması gerektiğini sürekli bana dile getiriyorlar. Hem şuanki sistemin, hem de adayların derli toplu bir düzene geçemeyeceğini bildiklerinden ben de halktan gelen bu talepler doğrultusunda tekrar adaylığımı koyarak bir şeyler yapabilme çabasına giriştim.

Biraz başkanlık yaptığınız döneme dönecek olursak, o döneme dair neler anlatabilirsiniz bize?

84-89 yılları arasında başkanlık yaptım. O sene seçimi kaybettim ama bir sonraki sene tekrar aday oldum. %43’lük bir oy aldım ama onu da 11 oyla kaybettirdiler. Kaybettirdiler diyorum çünkü o seçimlerde bir sandık oy çalındı. Akabinde İl Seçim Kurulu yeniden yapılmak üzere seçimi iptal etti ama Yüksek Seçim Kurulunda geçerli sayıldı. Aradan 10 yıl geçti ve yeniden aday oldum %44 oy aldım ama onda da kaybettim. Yine de Foça için savaşmaya devam etmekten vazgeçmedim. 

Peki yine sizi adaylıkta görmemizin en büyük nedeni nedir?

Mecburiyet. Çünkü Foça’yı seviyorum. Burada bulunan muhteşemliklerin geri planda kalması beni üzüyor. Bir Çeşme’den bir Bodrum’dan farkı yok Foçanın. Hatta fazlası bile var.

Ben şimdi bir çok yapılması gereken şeyleri 25 sene önce yapmıştım Foça’da. Onun bile korunmadığını görmek artı bir değer kazanmadığını farketmek beni kızdırıyor. Foça silik bir belde halini almaya başladı. Bu nedenle yapılan yanlış işleri düzelterek önce harekete başlamak lazım ve burası tam bir turizm beldesi haline geldiğinde hem esnaf, hem de halk memnun olacak ve Foça hakettiği değere kavuşacak

Yaşayan insanların geleceği umudu da kararmış. Foçaya bağlanan yeni mahalleler, köyler var. Onların da gelişimiyle ilgili yatırımlar yapmak lazım. Onun dışında yeni Foça sahil hattı bana göre Ege’de de, Akdeniz’de de çok az bulunan güzellikte ve doğal şartlara uygunlukta bir yer.

Foça ile iglili projeleriniz neler?

Foça’da birbirine entegre edilmiş imar planları bile yok. Öncelikle bu olmalı ve 50 yıllık bir program oluşturulmalı. Örneğin dişinizi taktırmadan önce ağzınızın kalıbı alınmazsa takılan diş yamuk yumuk olur ve bir işe de yaramaz. Hatta eskiden daha kötü ve sancılı bir süreç sizi bekler. O nedenle Foça için de öncelikle plan, program ve bir alt yapı ile ilerlemek yapılacak en mantıklı hareket olacaktır.

Foçalıların sizlerden beklentileri nelerdir?

Ekonomik anlamda kalkınmayı, ticaretin daha iyi olması ve çocuklarının geleceğine yatırımlar yapabilecekleri, daha huzur daha mutlu bir hayat sürebilmelerini istiyorlar. Ben de onları anlayan ve onlarla aynı amacı güden biri olarak tekrardan Foça için bir şeyler yapabilmek adına kolları sıvadım.

Foçayla ilgili bilinmeyen ve turistler tarafından da bir hayli dikkat çekici bir çok özelliği olduğunu duyduk. Bunları sizden de dinleyebilir miyiz?

Bugün Foça yelken sporu için Çeşme’yi ikiye katlayabilecek bir güce sahip. Şuan rüzgarıyla tercih edilecek ilk yer aslında. Bu durum da sadece iyi bir reklam çalışması olmadığı ve yönetenlerin yeteri kadar ilgilenmemesiyle alakalı. Mesela Foça’da bir dönem Fransızların işlettiği bir tatil köyü vardı ve Ege’de bir tek orada sörf yapılıyordu fakat dediğim gibi yeteri kadar ilgilenmemek Foça’yı geri planda bıraktı. Turizm cenneti olacabilecek Foça şuan kenarda köşede saklanmış bir yer halini aldı.

Son olarak Foça halkına ve sizi sevenlere neler iletmek istersiniz ?

Foça güzel İzmir'in kıymetli beldelerinden biri. Buraya hakettiği değeri verebilmek, elması artık herkese gösterebilmek en büyük gayemiz. Halkımızdan da beklediğimiz sadece daha yaşanılabilir, daha mutlu olunabilir bir Foça için bizlerin yanında olması ve Foça'yı olması gereken mükemmelliğe ulaştırabileceğimizi bir kez daha gösterebilmektir. Sadece bunu bilmeleri ve inanmaları bizler için yeterli. Daha sonra da canla başla Foçamız için çalışıp projelerimizi faaliyete geçirebilmeyi diliyoruz. Daha güzel ve ekonomik anlamda kalkınabileceğimiz bir Foça'da yaşamak artık hepimizin hakkı!

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER serdar mersin, serdar mersin kimdir, foça belediye başkanı, efsane başkan, foça belediyesi, foça belediye eski başkanı, foça, serdar mersin hakkında