HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 20 Ocak 2017

Engelsiz Dansa Ödül

Magazinizmir
Gündoğdu Rotary Kulübü bu yılın meslek hizmet ödülünü "Wheelchair DANSE Project" in kurucusu Ortopedik engellileri dans sanatı ile tanıştıran İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Banu Dağcıoğlu Türkeli'ye verdi.

Gündoğdu Rotary Kulübü 2013 yılında "Adım adım ışığa giden yol" teması ile kurulan ve Ortopedik engellilere ritim duygusunu aşılayarak, onları dans sanatı ile tanıştıran gurubun mimarı Banu Türkeli Dağcıoğlu’nu mesleğinde gösterdiği üstün başarı nedeni ile ödüllendirdi. Projeye ilk defa 2013 yılı Dünya Engelliler Gününde bir okulda ders verirken dansa engel yok düşüncesiyle yola çıktıklarını söyleyen Banu Türkeli Dağcıoğlu, yaptığı işi “bedenin doğru ritim duygusuyla hareket kısıtlılığını gözetmeksizin çok daha farklı boyutlara taşıyabildiği" olarak özetliyor.

Engelliler için hayatlarında ne değişti sorusuna da "Farklı bedenlerde estetiğin var olduğunu onların farklılığının hiçbir şeye engel olmadığını, sahnede aldıkları alkışın engelli oldukları için değil iyi dans ettikleri için olduğunu biliyorlar. Herkes dans edebilir, yeter ki ruhunuz hissetsin" şeklinde konuştu. Kulübün Başkanı Ayda Özeren de "biz bu yıl İzmir’de ilk defa 10-11-12 Şubat tarihleri arasında Engelliler için 3 gün sürecek olan 'iderlik ve iletişim' eğitim semineri düzenliyoruz. ‘Rotary Yarının Liderlerini Arıyor’ dediğimiz bu programa hazırlanırken Banu Hanım ile İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aytül Büyüksaraç vasıtasıyla tanıştık. Ağustos ayından bu güne yaptığı çalışmaları büyük bir takdir ve beğeni ile izleyerek kendisine bu ödülü vermeyi layık gördük" dedi.

Şu an 12 kişiden oluşan "Wheelchair DANSE Project" Gurubu İZFAŞ Sosyal ve Kültürel İşler Müdürlüğünde her hafta düzenli olarak çalışmalarına devam ediyor. Gurup bu güne kadar İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir Fuar İsmet İnönü Sanat Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarıyla birlikte pek çok kez sahne aldı.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN