Cumhuriyetçi İzmir Kadınına Çok İş Düşüyor

Türkiye'nin en çok güvendiği modacılardan biri olan Hakan Akkaya ile yaz modası ve İzmir hakkında samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.Yarattığı tasarımlar ve realist tavırları ile herkesin göz bebeği olmayı başaran Hakan Akkaya'ya, defile öncesi yoğunluğu arasında Magazinizmir.com ekibini kabul ettiği için tekrar teşekkür eder, başarılarının devam etmesini dileriz. 

Hakan Bey, mağazanız hakkında biraz bilgi istesek sizden?
5-6 ay önce açtığımız bir mağaza burası. Bütün kıyafet tasarımları bana ait ve bu tasarımlar ile hazır giyim üzerine çalışıyoruz. Şu an iyi gidiyor ama hem atölye hem de mağaza yorucu oluyor benim için. Müşteriler, siz oradasınız diye geliyor ve sizin ilginizi bekliyor. Durum böyle olunca ikiye bölünmek zorunda kalıyorsunuz ama o da pek mümkün değil.

Mağazanızdaki fiyat politikanız nasıl?
Kimsenin cebini yakmayacak fiyat politikası uyguluyoruz. Orta seviye olarak adlandırabiliriz. Orada hazır giyim satıldığı için fiyatları da ona göre değişiyor. Atölyede kişiye özel yapılan kıyafet gibi olmuyor ki sonuçta atölyede sattığımız bir kıyafet, oradaki 10 kıyafete eşit oluyor.

Sizce bir kadın nasıl şık olur?
İlk önce bakımlı olmalı. Taşıyabileceği kıyafetleri ve aksesuarları kullanması gerekiyor. Bir insan, vücut proporsiyonlarını bilir ve ona göre kıyafetler seçerse şık olabilmesi için pek engeli kalmıyor.
Tabi nerede ne giyildiğini bilmekte çok önemli. Geçen gün kahvaltıya gittik yakın arkadaşlarımızla, kadın kahvaltı da kocaman bir küpe takmış. Kıyafeti de oldukça abartıydı. Gece dışarı mı çıkıyor, yoksa kahvaltı mı ediyor belli değil. Bu tip durumlarda aslında kadının şık olup olmamasına bakmıyorsunuz. “Ortama uygun mu?” demeniz gerekiyor. Nitekim o hanımefendi de o gün benim gözümde şık değildi.

İyi giyinmek için ne yapmalı? Programlarınızda "abartıdan kaçının" diyorsunuz. Bunu derken bahsetmek istediğiniz nedir?
Bir kombinde her zaman bir star olmalı. Eğer kolyeni star yapmak istiyorsan, abartısız bir kıyafet kullanmalısın. Eğer elbiseni öne çıkarmak istiyorsan, minik küpe veya yüzük kullanabilirsin. Göz yoran kombinler sadece fazlalık yaratıyor. Her zaman bir star mantığı uygulanmalı...

Bu yılın yaz modası nasıl? Ne giymeli?
Aslında son 3 senedir, yaz modası kendini tekrar ediyor. Ufak değişiklikler ile yeni tarzlar ortaya konuluyor. Bu sene ise, geçen yaz var olan neon renkler pek fazla kullanılmayacak. En iyi renk kombini beyaz ve siyah. Beyaz ile kombinlenen her şey bu yaz için çok uygun.

İzmir kadını hakkında neler düşünüyorsunuz?
İzmir’in kadınları moda konusunda insanı yormuyor.İlk olarak bunu belirtmeliyim. Şık olmayı becerebilen bir kadın tipi var. Nerede ne giyilmesi gerektiğini çok iyi biliyor. Sıkıntısızlar. Cumhuriyetçiler ve onlara çok iş düşüyor. Çağdaş olmaları bütün Türkiye’ye yayılmış.
Benim yakın arkadaşım Bengü de İzmirli, bu yüzden İzmir kadınını iyi tanıyorum denilebilir. İmza günlerinde bile onlarla vakit geçirmeyi seviyorum. Kadınlar harika bir şekilde giyinip geliyor. Normalde 1 saat süren imza günü, İzmir’de 1 saat 45 dakika sürüyor. Çok zevkli.

Peki İzmir size ne anımsatıyor?
İzmir, Türkiye’nin kaybetmeyen şehri. İzmirliler çok farklı. İzmir’in kıymetini bilmeliler...
Çok seviyorum İzmir’i. İlerde orada yaşama gibi planlarım var. Umarım gerçek olur.

İstanbul mu, Ordu mu, İzmir mi?
Ben Ordu’da doğdum orada büyüdüm. İzmir’i de çok seviyorum ama bana istediğim hayatı İstanbul verdi. İstanbul istediğim her şeyi yapabilmemi sağlayan bir şehir. Çok fazla seviyorum ve beni çok mutlu ediyor. Mesleğimle ilgili istediğim her şey İstanbul’da gerçekleşti. İstanbul dünyanın en güzel şehri ve onu hiç bir şehre değişmem.

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER hakan akkaya izmir, hakan akkaya röportajı, hakan akkaya hakkında, hakan akkaya röportajları, hakan akkaya biyografi, hakan akkaya nereli, izmir, izmir magazin