Çocuklar Tasarladı Belediye Uygulamaya Geçiyor

Konak Belediyesi, Hatay Semti’ndeki Kılıçreis Parkı’nı Konak Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyesi miniklerin fikirleri ışığında hazırlanan proje ile yepyeni bir görünüme kavuşturacak.Kente dönük projelerde katılımcı demokrasi anlayışını hayata geçirerek halkın fikirlerini alan Konak Belediyesi, çocukları da unutmadı. İzmir’de bir ilk gerçekleştirilerek yaklaşık 6 bin metrekare alana sahip Hatay Semti’ndeki Kılıçreis Parkı, Konaklı çocukların önerileri dikkate alarak yeni baştan tasarlandı. Önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacak proje tamamlandığında parka çocuk eli değmiş olacak.

Çocuk Eliyle Güzelleşecek

Konak Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin çekirdek ekip üyesi miniklerin fikirleri ışığında hazırlanan proje ile Kılıçreis Parkı yepyeni bir görünüme kavuşacak. Parkın nasıl olacağı konusunda çocuklarla toplantılar yaparak onlardan fikirler alan Konak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri, gelen önerileri dikkate alarak çok kapsamlı bir proje hazırladı. Çalışma sayesinde Konaklı çocuklar nasıl bir park istediklerini dile getirme fırsatı bulurken, hayallerindeki parkın inşa edilmesine katkı koymuş oldu. Parkın daha görünür kılınması, yeni oyun alanlarıyla ve rengarenk çiçeklerle kaplı bir park haline gelmesini isteyen çocuklar, yaratıcı fikirlerinin yanı sıra engelli ve ileri yaştaki bireylerin de keyifle kullanabileceği bir park yapılması yönünde görüşlerini bildirdi.

Her Ayrıntı Düşünüldü

Konak Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyesi miniklerin önerileri ışığında hazırlanan proje ile toplam 5 bin 750 metre kare alana sahip park yeni baştan tasarlandı. Projede parka kurulacak oyun gurupları çocuklardan gelen öneriler doğrultusunda belirlenirken, 0-6 yaş arası çocuklar için 95 metrekare, daha üst yaş gurubu çocuklar için de 475 metrekare olmak üzere toplam iki oyun alanı inşa edilecek. Çocuk haklarına vurgu yapan görsellerin de yer alacağı parkta her yaştan vatandaşın gönül rahatlığıyla spor yapabileceği 60 metrekarelik bir spor alanı da yer alacak. Ayrıca 370 metrekarelik bir alanı kapsayan tartan pist de inşa edilecek. Çocuk elinin değdiği parkta sevimli dostlarımız olan hayvanlar da unutulmadı. Yenilenecek parkta vatandaşların köpeklerini rahatlıkla gezdirebilecekleri 150 metrekarelik bir parkur yapılacak. Adeta baştan yaratılacak parkta çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmak adına 103 metrekarelik bir gösteri alanı da bulunacak. Bu alan içine de görselliği ön planda olan mini bir havuz yapılacak.

Yurttaşlık Bilinci Gelişiyor

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Kılıçreis Parkı’nın yenilenme sürecine çocukların katılımını sağlamanın önemine değinerek, "Konak Belediyesi olarak yürüttüğümüz belediye çalışmalarında katılımcılı yönetim anlayışını yaşama geçirmek kadar, yurttaşlık bilincini erken yaşlarda kazandırmaya da önem veriyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımızın yaşadıkları yere ilişkin sorumluluk duymalarını istiyoruz. Bunun ilk adımını Kılıçreis Parkı’nın yenilenme sürecinde gösterdik. Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyesi çocuklarımızla bir araya geldik, onların parklara ilişkin fikirlerini aldık. Hayallerindeki parkların nasıl olduğunu bizlere anlatmalarını istedik. Hatta bunu resimlerle çizmelerini istedik. Bu sayede hem onların yaratıcılıklarını geliştirmeleri sağlamak istedik hem de kentte yaşayan yurttaşlar olarak kentlilik bilincine sahip olmalarına öncülük ettik. Bundan sonraki çalışmalarımızda da onların fikirlerini almaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Konak Belediyesi, Hatay İzmir, Kılıçreis Parkı İzmir, İzmir Kılıçreis Parkı, Konak Kent Konseyi Çocuk Meclisi İzmir, Sema Pekdaş, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti