HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 4 Şubat 2017

Birleşmiş Milletler'i İzmir'e Taşıdılar

Magazinizmir
21-24 Ocak 2017 tarihleri arasında Cihat Kora Anadolu Lisesi yerleşkesinde gerçekleştirilen "Model Birleşmiş Milletler" etkinliğine 4 farklı ilden 160 öğrenci katıldı.

Okul müdürü Süleyman Yetişken başkanlığında ve kulüp öğretmenleri Sibel Altunyürek, Genel Sekreter Eylül Ilgın Baysan ve Genel Direktör İzel Vereskala önderliğindeki yaklaşık 20 kişilik bir kadroyla sürdürülen 8 aylık bir çalışma sonucunda yapılan etkinlikte, öğrenciler BM’de konuşulan temel dillerden biri olan İngilizce’yi kullanarak birlik ve beraberlik duygusunu arttırdılar.

"Geleceğin Liderleri Yetişiyor"

Etkinlik hakkında bilgi veren Cihat Kora Anadolu Lisesi Okul Müdürü Süleyman Yetişken, "Model United Nations, yani Model Birleşmiş Milletler, farklı yaş gruplarından öğrencilerin Birleşmiş Milletler’in minyatür versiyonunu oluşturarak delege rolüne büründükleri bir okul dışı aktivitedir. Konferanslarda kullanılan dil ise BM’de konuşulan temel dillerden biri olan İngilizcedir. Konferansların amacı, öğrencilerin topluluk önünde konuşma, tartışma, eleştirel düşünme, grup çalışması gibi kabiliyetlerini; ülkeler hakkındaki bilgilerini ve dünya problemlerine karşı hassasiyetlerini arttırarak geleceğin liderlerini yetiştirmektir" dedi.

Konferansın katılımcılarına, yani delegelere, belli ülkelerin atandığını ve seçtikleri komitede o ülkeyi temsil etmeleri beklendiğini ifade eden Yetişken, komitenin tartışacağı dünya problemlerine çözüm bulmak amacıyla yapılan tartışmalar sonucunda delegelerin kendi ülkelerinin pozisyonlarına uygun çözüm önerileri sunmasını beklediklerini belirtti. Konferansın öğrencilere birçok faydası olduğuna işaret eden Yetişken, "Öğrencilerin yurt dışı üniversitelere kabul edilmesine yardımcı olur. Sadece doktor, mühendis değil, geleceğin liderleri yetiştirilir. Okul öğrencileri arasındaki birlik duygusu artar. Model United Nations konferansları, düzenleyen okul için bir prestij göstergesidir. Akademik ve sosyal yeteneklerini lise seviyesinin üstüne çıkarmış olan öğrenciler üniversitede çok daha rahat ederler" diye konuştu.

Savaşlara Çözüm Aradılar

4 gün boyunca delegeler, ırkçılık, çevre kirliliği, uzay çöpleri ve Ortadoğu’daki sorunları tartışıp çözüm önerisi aradılar. 4 gün sonunda hazırlanan çözüm önergeleri 160 kişinin katılım gösterdiği Genel Kurul toplantısında tartışıldı ve program katılımcıların katılım sertifikalarını aldıkları kapanış seremonisiyle sona erdi.

Model Birleşmiş Milletler Etkinliği Katılımcıları,

• Osmaniye Kadirli Fen Lisesi (11 delege)
• Adana Anadolu Lisesi (21 delege)
• Bursa Rasim Şahinkaya Fen Lisesi (3 delege)
• İzmir Atatürk Lisesi (45 delege)
• Karşıyaka Anadolu Lisesi (50 delege)
• Özel İzmir Koleji (10 delege)
• Çamlaraltı Koleji (5 delege)
• TED Aliağa Koleji (15 delege)
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN