HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 24 Ağustos 2017

Arkas Aegean Link Regatta Başladı!

Magazinizmir
Çeşme’nin ilk uluslararası yelken yarışı Arkas Aegean Link Regatta’da start verildi. Yarışın ilk günü olan 24 Ağustos’ta Çeşme’den çıkan yarışçılar rotalarını Sakız’a çevirerek Ege’nin iki yakasını birleştirecek.

Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için Çeşme Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu,EAYK (Ege Açık Deniz Yat Kulübü) ve ICYC’nin (International Çeşme Yacht Club) ev sahipliğinde,Çeşme Marina ve Arkas’ın desteği ile düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta’da heyecan başladı.

23 Ağustos akşamı Çeşme Marina Yacht Clup’ta verilen açılış kokteylinde biraraya gelen rüzgarseverler ertesi gün yapılacak olan yarış için moral depoladı.
Kokteylde konuşan Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, yarın 40’ın üzerinde yatımız buradan komşu ülkeye yarış halinde olacaklar. "Çeşmemize, ülke tanıtımına Türk-yunan dostluğuna katkı sağlamasını umuyorum" diye konuştu.

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise "Bu güzel Çeşme akşamında bir aradayız. Bu yarışın Çeşme’de yapılmasına destek veren herkese teşekkür ediyorum. Tüm yarışmacılara başarılar diliyorum" dedi.
TYF Başkanı Özlem Akdurak, "Bu işe gönül veren bu kadar çok insan bir araya gelince bu organizasyonun dört dörtlük olacağı en başından beri belliydi. Dostluk dileklerimizi karşı kıyıya ulaştırın ve denizlerimizde var olmaya devam edin" temennisinde bulundu.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, "Ben Çeşme’de doğdum, büyüdüm hala burada yaşıyorum. Herzaman neden yurtdışında olduğu gibi Çeşme’de de uluslararası yelken yarışları yok diye düşündüm. Çeşme’de böyle bir yarış organize etmek için kendime söz vermiştim. Herşey hayal etmekle başlar. Benim hayalim de bu sene gerçekleşti. Yarın heyecanlı bir gün geçecek. Her geçen yıl daha çok tekneyi alarak yurtdışında olduğu gibi 100-150 tekneni yarışa katıldığını hayal ediyorum" dedi.

EAYK Başkanı Akif Sezer'de "Arkas gibi bir İzmir’in değerinin, İzmir’inyat kulübüne destek olması bu güzel sinerjiyi yarattı. Katılan bütün kulüplere, destek verenlere, özellikle Arkas’a, yelken camiasına verdiği destekten dolayı tebrik ediyo,r teşekkürlerimi n. Bu yarışın marka haline geleceğinden eminim" diye konuştu.
Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan, "İlk senemizde 45 tekneyle 450 yarışçıyı ağırlıyoruz. Bu bir rekor. Çeşme Marina Olarak sizi ağırlamaktan ve bu yarışa ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz" diye konuştu.

45 tekne ve 400’e yakınyarışçı IRC 1-2-3-4-5 ve Destek kategorilerinde kupa için mücadeleye başladı. Arkas Aegean Link Regatta’da 4 gün boyunca yarışçılar toplam 50 mil yol katedecek. Yarış Ilıca Körfezi’nden, Çeşme Merkezi’nden, Ovacık’taki plajlardan ve Sakız Adası’ndan izlenebiliyor.

İlk gün kerteriz: Sakız

Yarışın ilk günü rüzgar açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme’den başlayarak Sakız Adası’nda son bulacak.
24 Ağustos Perşembe günü Çeşme açıklarından start alan tekneler, Alev Adası- Uzun Adalar rotasındaki mücadelenin ardından 17-19 deniz mili yol katederek Sakız Adası’na varacak. Yarış Komitesi rüzgarın çok yüksek veya çok düşük olma ihtimaline karşılık ikinci bir alternatif rota hazırlığı yaptıklarını açıkladı. Bu rota ise 1 no’lu Şamandıra- Süngükaya Adaları-Sakız olarak planlandı.

Ertesi gün Sakız’da yorgunluk atacak ekipler bir günlük molada adanın keyfini çıkaracak.
26 Ağustos Cumartesi günü 16- 18 deniz mili katedecek yelkenciler Sakız-Kuzey Kardinali-1 Numaralı Şamandıra-2 Numaralı Şamandıra rotasında ilerleyecek. Yarışçıları Çeşme’ye dönüşlerinde Aquente Warm Pool’de bir party bekliyor olacak.
27 Ağustos Pazar günü ise Alaçatı açıklarında yarışacak ekipler 4 günlük yarışın ardından Before Sunset Beach’te gerçekleştirilecek kapanış ve ödül gecesinde ödüllerine kavuşacak.
Rüzgar açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme’nin de tanıtımına katkı sağlaması amaçlanan Arkas Aegean Link Regatta’nın geleneksel hale gelmesi planlanıyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN