84. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın Teması: Eğitim

Ülkemizin uluslararası nitelikteki ilk fuar organizasyonu İzmir Enternasyonal Fuarı, 84. yılında kapılarını Eğitim temasıyla açacak.İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından gerçekleştirilen İEF, 28 Ağustos – 6 Eylül 2015 tarihleri arasında Kültürpark’ta düzenlenecek.

Her yıl farklı bir tema çerçevesinde düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yılki teması Eğitim olacak. Şehirleşme açısından örnek olan, eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle eğitimin Türkiye’nin dört bir yanına yayılmasına vesile olan Eskişehir de tema doğrultusunda “Onur Konuğu İl” olarak belirlendi.

Eskişehir, eğitimin yanı sıra tarihi geçmişi, yöresel kültürü, yemekleri, el sanatları, sanayisi, ticareti, örf ve adetleri kısacası, her yönüyle kendisini tanıtma ve sergileme imkanını İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bulacak. Öte yandan tema kapsamında fuarda yer alacak eğitim kurumları ve ilgili sektör temsilcileri fuar ziyaretçileriyle buluşacak.

İlk onur konuğu il uygulamasına 2005 yılında 74’ncü İEF’de başlandı. Böylece geçmişte çok sayıda ilin Vilayetler Pavyonu kurduğu İEF’de kentlerimizi daha yakından tanımak ve kentler arası ticari bağlantıları arttırmak için yeni bir deneyim başlatılmış oldu. 2005 yılında, İEF’nin ilk Onur Konuğu İli Mardin’den sonra sırasıyla Uşak, Çorum, Karabük, Çanakkale, Gaziantep, Denizli, Hatay, Sinop onur konuğu il olarak yer aldı. Geçtiğimiz yıl İzmir Enternasyonal Fuarı’nın onur konuğu illeri Diyarbakır ve Malatya oldu. İzmirlilerin Türkiye’nin gidip görmedikleri şehirlerini daha yakından tanıması ve fuara katılan ülkelerin temsilcilerine sadece İzmir’i değil, Türkiye’nin bir başka kentini, Anadolu’nun o uçsuz bucaksız zenginliğini pek çok yönüyle gösterebilmek açısından “Onur Konuğu İl” uygulaması büyük önem taşıyor.


84 Yıllık Fuar Ağacı

Dünyanın sayılı genel ticaret fuarlarından biri olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın köklü fuarcılık geçmişi, ağaç konseptiyle vurgulanacak. Eğitim teması ise 84 yıllık fuar ağacına anlam katacak.

İEF’nin logosu olan dünyanın çarkları ağaç konseptiyle buluşurken; ağacı oluşturan çarkların içindeki figürler de "eğitim" simgeleriyle hazırlandı. Ağaç üzerindeki renkler ise fuarın uluslararası yönünü ifade ediyor.

Bir genel ticaret fuarı niteliği taşıyan ve Türkiye’nin ilk fuar organizasyonu olan İzmir Enternasyonal Fuarı’na her yıl yaklaşık 20 farklı ürün grubunda, yerli yabancı bini aşkın firma, 60’tan fazla ülke katılıyor.

İzmir Enternasyonal Fuarı, T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenleniyor .

Eskişehir Hakkında

Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu çıkan eserlerin verdiği bilgilerden, Eskişehir ve yöresinin, M.Ö. 3000 yıllarına kadar varan, eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Eskişehir günümüze kadar farklı uygarlıklar altında varlığını sürdürmüştür. Üzerinde kurulan medeniyetlerden bazıları Frigya, Bizans, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu’dur. Tarihinin çok eski olmasından dolayı da şehre ‘Eskişehir’ adı verilmiştir.

Eskişehir, tarihin her döneminde, önemli bir ticari, ekonomik ve stratejik nokta olmuştur. Sosya-ekonomik gelişmişlik açısından Türkiye’nin önde gelen illerinden biri olup, Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden birine sahiptir. Başlıca sanayi dalları gıda, tekstil, lokomotif, makine imalat, tuğla, kiremit ve çimentodur. Başlıca yer altı zenginlikleri, kalabak suyu, lületaşı, bor madeni rezervleri ve yer altı sıcak su kaynaklardır. Met helvası, Nuga helvası, Haşhaşlı çörek, Kalabak suyu, Çibörek ve Lületaşı ile meşhurdur.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti ünvanlarını taşımaktadır.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Enternasyonal Fuarı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark izmir, izmir etkinlikleri, izmir cemiyet hayatı