Yasaklı Oruçoğlu’nun Eserleri İzmir’e Geldi

Yaşamını Aavustralya’da sürdüren ve Türkiye’ye girme yasağı olan ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun “Antagonizma” adını verdiği sergisi İzmirlilerin beğenisine sunuldu. Muzaffer Oruçoğlu’nun kolaj teknikleri ve değişiklik boyalarla yapılmış 100 eseri, yakın arkadaşları Ayhan Oruçoğlu ve Baki Murat tarafından Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Merkezi’ndeki sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışına CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ve Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da katıldı. Güven, sergiyi büyük keyifle gezdiğini ve beğenisini dile getirerek “Memleketlerine hasret bırakılmış vatandaşlarımızın, haksız yere ülkelerine girme yasağını gündeme getireceğiz. Bu durum hakkında yeni yasa talebinde bulunacağız” dedi.

Başkan Tartan ise, “Antagonizma” sergisinin farklı, özgün ve çarpıcı olması en önemli özelliği olduğunu düşünüyorum. Sergideki resimlerle Muzaffer Oruçoğlu’na sevgilerimizi yolluyoruz. Sanatın birleştirici ruhunu yakalarken, evrensel boyutunda da aydınlık geleceği sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Oruçoğlu İzmirli sanatseverlere gönderdiği mesajda, “Son 30 yıldır resim ile roman arasında gidip geliyorum. İnsan resim alanında daha özgürdür. Sözcükleri, boyaları tuvale özgürce savurduğum gibi savuramıyorum. Kaba ve ince işçilik işidir resim. Her insan ölmeden önce bir resim yapmalı, son bakışını o resme bırakıp gitmelidir”dedi.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER muzaffer oruçoğlu kimdir, muzaffer oruçoğlu izmir, izmir resim sergileri, izmir etkinlikleri, izmirde kültür sanat, yasaklı ressam muzaffer oruçoğlu