HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 20 Eylül 2017

Varoluşun Kaynağı Su, Sanatla Buluşuyor

Magazinizmir
Arkas Sanat Merkezi, büyük bir kısmı ilk kez sergilenecek olan tamamı Arkas Koleksiyonu’na ait "Su Manzaraları" seçkisi ile 20 Eylül’de kapılarını sanatseverlere açtı.

Hayatın, varoluşun vazgeçilmezi su, ünlü ressamların elinde yeniden şekilleniyor. Arkas Koleksiyonu’ndan Su Manzaraları seçkisi, Batı resim geleneğinin önemli bir bölümünü oluşturan peyzaj resmine ışık tutuyor. 19. yüzyılın ilk yarısından 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan süreçte ortaya çıkan eserlerden oluşan bu seçki, Avrupa peyzaj resminin önemli temsilcilerini tek çatı altında topluyor. EugéneBoudin’den Jean-Baptiste-CamilleCorot’a, Maurice de Vlaminck’ten, Francis Picabia’ya, HenriLebasque’tanHippolyteCamilleDelpy’e kadar 70 önemli ressamın 88 eseri 20 Eylül- 29 Aralık tarihleri arasında Arkas Sanat Merkezi’nde meraklılarının karşısına çıkıyor.

19 Eylül’de gerçekleştirilen sergi açılışında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, "Neden su? Çünkü odalardan çıkıp dışarıda tasvire başladığınız zaman su çekici bir şey; sudan, denizden, gölden, deniz kenarından, nehir kenarından, göl kenarından etkileniyoruz. Su, hayat ama aynı zamanda güzellik. Benim mesleğim deniz üzerine olduğu ve çocukluğum da deniz kenarında geçtiği için denizle, suyla ilgili konulara hep özendim. Arkas Sanat Merkezi ile bu serüvene 6 yıl önce başladık. Her yıl üç ayrı tema ile sergiler gerçekleştiriyoruz. Vasarely’nin ardından bu kez Su Manzaları Seçkisini ziyarete açtık" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN