Ünlü Ressam Cavit Atmaca'nın Resim Sergisi 3 Ekim'de Açılıyor!

Ünlü ressam Cavit Atmaca’nın eserleri 03 Ekim – 09 Kasım 2013 tarihleri arasında Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde...Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi yeni sezonunda birbirinden değerli usta sanatçıları konuk edecek. Sezonun ilk konuğu Ege’ nin yaşayan en önemli sanatçılarından biri olan Cavit Atmaca’ nın 5 pastel ve 29 yağlıboyadan oluşan sergisi bir ay süre ile izlenebilecektir.

Yoğun bir sergi programıyla sanatseverleri buluşturacak olan Selçuk Yaşar Sanat Galerisi, kış programına Cavit Atmaca’nın kişisel sergisi ile merhaba diyecek. Mustafa Pilevneli, Yalçın Gökçebağ, Cuma Ocaklı, Faruk Cimok, Hayati Misman ile devam edecek olup Nejat Akkan ile sona erecektir.

Cavit Atmaca Kimdir ?

1931 yılında Adapazarı’nda doğdu. 1955’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra askeri ve sivil okullarda öğretmenlik yaptı. Kütahya ve İzmir Devlet Resim Heykel Müzelerinde müdürlük yaptı. Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı.
Birçok kişisel ve karma sergiye katılan sanatçı, İstanbul ve İzmir’de 50’yi aşkın kişisel sergi açtı. Yurtiçi ve yurtdışında 200’ü aşkın karma sergiye katıldı. Sanatçı, katıldığı yarışmalardan 7 ödül aldı. 2005 Ege Art Sanat Günleri “Onur Sanatçısı” ünvanı alan sanatçının eserleri müzelerde yurtiçi ve yutdışı çeşitli özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
Cavit Atmaca, İzmir Alsancak’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

ÖDÜLLER
1973 7. DYO Sergisi - Ödül
1975 9. DYO Sergisi - Ödül
1976 İstanbul Arkeoloji Müzeleri Resim Yarışması- Ödül
1977 Devlet Resim Heykel Sergisi -Ödül
1984 "Bolu ve Bolu'da Yaşam" konulu Resim Yarışması Birincilik Ödülü
1985 Talens Resim Yarışması -Radi Dikici Özel Ödülü
1987 Talens Resim Yarışması -Ümit Yaşar Sanat Galerisi Ödülü

O İzmirli bir sanatçıdır ama Türkiye’ nin sanatçısıdır. Hiçbir zaman, yaptığı eserlerde İzmir sınırları içinde sıkışıp kalmamıştır. Başından beri Türkiye’nin bir sanatçısı olmuştur.
(Mümtaz Sağlam – 2005 Ege Art Günleri konuşmasından)

Onun resmi bende bir dinginliğin, yalın içten bir lirizimin, örneği olarak yer almıştır... Bu algılamanın kökeninde onun rengi, çizgiyi kullanımı kadar kompozisyon anlayışı ve aynı zamanda işlediği konulara yaklaşımı vardır. (Abdülkadir Günyaz)

Cavit Atmaca’ nın resimleri batı resim geleneği içinde ayakları basan, akademik değerlere sıkıca bağlı bir resimdir. Görsel algıya dayalı taslakların anlatım sürecinde üsluplaştırmasıyla gerçekleşir. Bu çalışmalar, burada önemsenen modelle kurulan bağ, modelin varlığına ilişkin bir ikna etme isteğiyle bütünleşir.
(Bedri Karayağmurlar)

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER resim sergileri, izmir resim sergisi, cavit atmaca, cavit atmaca kimdir, cavit atmaca resim sergisi, Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi, izmirdeki sanat galerileri, selçuk yaşar sanat galerisi