Ülkemizde İlk Kez Sahnelecek Olan "Peron" Oyunu, 4 Nisan'da Başlıyor!

İzmir Devlet Tiyatrosu, 2012–2013 sezonuna Devlet Tiyatroları’nda ve ülkemizde ilk kez sahnelenecek olan “Peron” adlı oyunla devam ediyor.4 Nisan'da seyirci ile buluşacak oyunun yazarı Miloš Karásek. Glasnost (açılma politikası) ile Sovyetler Birliği’nin ayrışmasının ardından bütün Doğu Blok Avrupası’nda liberalleşme rüzgarları estiren süreci yansıtan oyun, modern tiyatronun güncel örneklerinden biri. Traji-komik öyküsüyle seyirciye hem eğlenceli anlar yaşatacak, hem de içinde yaşamakta olduğumuz sistemin bireyi yalnızlaştıran, aidiyetini ve kimliğini anlamsızlaştıran etkileri üzerinde düşünmeye zorlayacak.

Çağdaş tiyatronun çarpıcı bir örneği olan metni dilimize çeviren, Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Semih Çelenk. Yapıtı çarpıcı bir rejiyle ve birçok sürprizle sahneye taşıyan Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı İskender Altın, oyunun yönetmenliğini üstleniyor.

Dekor Tasarımı Savaş Çevirel’e, Giysi Tasarımı Buket Başaran Akkaya’ya, Işık Tasarımı M. Kemal Gürgün’e, Müzikleri Cem İdiz’e, Dramaturgisi Füsun Ataman Berke ve Pınar Merterkek’e, Yönetmen yardımcılığı Sibel Ağalday’a ait olan oyunda İbrahim Raci Öksüz, Fatih Özyiğit, Musa Zindan, Şuayip Ünsal, Ozan Yıldırım, Canan Erener Şen, Ceyhan Gölcek, Mesure Tahir ve Yunus İşçi rol alıyorlar. Orkestrada ise Levent Güray, Atilla Oral, Ayşe Dilbaz, Onur Ustabaş ile Yağızhan Keskin görev alıyorlar. 4 Nisan’da Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi’nde prömiyeri gerçekleşecek oyun, sezonun kaçırılmayacak yapımları arasında yer alıyor.

Prömiyer
4 Nisan 2013
2 Perde / SÜRE 1 Saat 50 Dakika
Yazan : Milos KARÁSEK
Çeviren : Semih ÇELENK
Yöneten : İskender ALTIN
Dekor Tasarımı : Savaş ÇEVİREL
Giysi Tasarımı : Buket BAŞARAN AKKAYA
Işık Tasarımı : M. Kemal GÜRGÜN
Müzik : Cem İDİZ
Dramaturg : Füsun ATAMAN BERKE – Pınar MERTERKEK
Yönetmen Yardımcısı : Sibel AĞALDAY
Sahne Amiri : Cemalettin KARADENİZ
Kondüvit : Serhat ÇETİN
Projeksiyon : Ali AVCI
Işık Kumanda : Alper MUTLU – Süleyman TAVAN
Suflöz : Özlem FİDAN KAMALIOĞLU
Dekor Sorumlusu : Süleyman GÜLTEMUR- Mustafa KOCATUŞ
Aksesuar sorumlusu : Şafak KOCATUŞ
Peruka : Talat APAYDIN
Bayan Terzi : Zarife ÇAĞLAR
Bay Terzi :Vacit ÖRGÜL

Oyuncular
İbrahim Raci ÖKSÜZ
Fatih ÖZYİĞİT
Canan ERENER ŞEN
Musa ZİNDAN
Şuayip ÜNSAL
Ceyhan GÖLÇEK
Ozan YILDIRIM
Mesure TAHİR
Yunus İŞCİ

Orkestra
Levent GÜRAY
Atilla ORAL
Ayşe DİLBAZ
Onur USTABAŞ


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER izmir devlet tiyatrosu oyunları, izmir etkinlikleri, izmirde kültür sanat, izmirdeki tiyatrolar, izmir peron oyunu