Türk Filmleri Artık Çin Seddi'nin Ötesinde!

İzmir Sinema Derneği Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri Kapsamında Çin'in Pekin ve Xi'an kentlerinde Türk Filmleri Festivali düzenledi.Fetivale Kültür bakan yardımcısı Abdurrahim Arıcı Yönetmen Reyis Çelik,oyuncular Akasya Türkmen,Leyla Yılmaz,Selen Uçer,Serdar Orçin,Türkiye Cumhuriyeti Büyük elçiliği çalışanları, Çinli üst düzey bürakratlar, Çinli sinema sanatçıları ve davetlileri ve çok sayıda davetli katıldı.
Programında yer verdiği filmler aracılığıyla Türk sinemasının yanısıra Türkiye'nin ve Türk kültürünün tanıtımında da önemli bir görevi yerine getiren festival, Çin'in önemli iki kentinde seyirci ile buluştu.Festivalde, Sundance Film Festivalinden ödüllü Yönetmenliğini Raşit Çelikezerin yaptığı ''Can''adlı filmle açılış yapıldı.Programda, Berlin Film Festivalinden ödüllü Usta yönetmen Reis Çelik'in yaptığı ''Lal Gece'', Yönetmen Leyla Yılmaz'ın yaptığı ''Bir Avuç Deniz'', Yönetmenliğini Erdem Tepegöz'ün yaptığı ''Zerre'' sırasıyla ''Bu Son Olsun'', ''Babam ve Oğlum'' ve ''Selvi Boylum Al Yazmalım'' sinemaseverlerle buluştu.İzmir sinema derneği başkanı Kayhan Kırmızıgül"Türk sinemasını Uzakdoğu'da tanıtmak bizim için büyük bir mutluluk. Kültür Bakanlığı'nın önemli katkılarıyla gerçekleştirilen bu etkinliklerin ülkemizin tanıtımı açısından olduğuna ve kültürel alanda yapılan bu yatırımların son dönemdeki lider konumuna katkıda bulunacağına inanıyorum. Önemli kültürel bir yatırım yapılmakta, devam etmesi ve etkinliğini, gücünün artırarak devam etmesi en büyük dileğimiz. Sinema Genel Müdürlüğümüzn talimatlarıyla yetkililerinin hazır bulunacağı görüşmelerde bir Türk filminin bu yıl bitmeden Çin'de sinema salonlarında yerini alması için girişimlerde bulunacağız. Hem sektörel açıdan hemde kültürel açıdan bu oldukça önemli ve devam etmesi gereken bir etkinlik. Film izleyicisi ve sinemantarihi açısından önemli bir yere sahip olan Çin'de Türk filmlerini sinemaseverlerle buluştmaktan sonderece mutluyuz. Festivale destek veren kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz" dedi. 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Kültür bakan yardımcısı Abdurrahim Arıcı, Yönetmen Reyis Çelik, Akasya Türkmen, Leyla Yılmaz, Selen Uçer, Serdar Orçin, Türkiye Cumhuriyeti Büyük elçiliği çalışanları, Çinli üst düzey bürakratlar, Çinli sinema sanatçıları, Türk sineması, Sundance Film Festivali, Raşit Çelikezerin, can filmi, Berlin Film Festivali, Reis Çelik, Lal Gece filmi, Leyla Yılmaz, Bir Avuç Deniz filmi, Erdem Tepegöz, Zerre filmi , Bu Son Olsun filmi, Babam ve Oğlum filmi, Selvi Boylum Al Yazmalım filmi, İzmir sinema derneği, Kayhan Kırmızıgül, İzmir sinema derneği başkanı, Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri, Çin'in Pekin kenti, Çin'in Xi'an kenti, Türk Filmleri Festivali