Tren Kemal'in Mücadele Sergisi İzmir’de!

TBMM 22. ve 23. Dönem Milletvekillerinden Kemal Demirel, 16 yıl önce Bursa’ya demiryolu getirmek ve trafik terörüne “Yeter artık” demek için başlattığı kampanyasının çalışmalarını bir sergide buluşturdu.Trafik kazalarının durdurulması ve Bursa’ya tren yolu yapılması için 19 Ocak 1997 senesinde Bursa’da CHP parti meclis üyeliği yaptığı sırada kampanyayı başlatan ve sonrasında CHP İl Başkanlığı, Milletvekilliği gibi aktif görevlerdeyken de sürdüren Demirel, geçen zaman içerisinde gazetelerde çıkan haberleri, hakkında yazılan köşe yazılarını, gerçekleştirdiği imza kampanyalarını ve diğer çalışmaların yer aldığı materyalleri sergide bir araya topladı. Alsancak Tarihi Havagası Fabrikası’nda düzenlenen ve 110 eserin yer aldığı sergiye, CHP geçmiş dönem milletvekilleri ve Kemal Demirel’in arkadaşları katıldı.

16 yılda 77 bin km.

Proje kapsamında 16 yılda 39 il, 8 ilçe dolaşan ve bu sürede ‘Tren Kemal’ lakabını alan Kemal Demirel, 250 km. yol yürüdüğünü, toplamda 77 bin km. yol katettiğini, yüzbinlerce imza topladığını ve yüzlerce basın toplantısı düzenlediğini ifade etti. Yıllar süren çabaları sonucunda 2012’nin Aralık ayında Bursa’ya tren yolu temelinin atıldığını belirten Demirel, Türkiye’de demiryolu olmayan diğer şehirlere de bu çalışmaların başlatılacağı güne kadar mücadelesine devam edeceğini söyledi. İzmir’e annesi Gülter Demirel, ablası Hacer Demirel, kızkardeşi Emel Demirel ve eşi Nimet Demirel ile birlikte gelen Kemal Bey, 16 yıl süren mücadelenin yer aldığı arşiv niteliğindeki sergiyi açmaktan büyük onur duyduğunu dile getirdi. İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonra İzmir’de ilk kez açılan sergi, 21 Kasım Perşembe gününe kadar ziyaret edilebilecek.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER tren kemal nedir, izmir sergiler, izmir 2013 sergiler, tren kemal kimdir, izmir etkinlikler, 2013 izmir etkinlikleri, izmirde nerede ne var, izmirde nereye gidilmeli, izmir kültür sanat, izmir aktiveteler