Tiyatronun Oskarları Belli Oldu; "Meleğin Gözyaşları"

Bu yıl ilki düzenlenen Rotary Tiyatro Ödülleri, görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden İzmir Devlet Tiyatrosu eski Müdürü, duayen sanatçı Fikret Tartan’a verilen jüri özel ödülünü alan eşi Melek Tartan’ın gözyaşları geceye damgasını vurdu.Türkiye'de Rotary çatısı altında bir ilk gerçekleşti. Bostanlı Rotary Kulübü yıl içinde tiyatro oyunlarını mercek altına aldı. 2013-2014 sezonu boyunca İzmir'de sahnelenen 30 oyun, Bostanlı Rotary Kulübü Sanat Komite Başkanı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Rüçhan Gürel'in başkanlığındaki 11 kişilik jüri tarafından izlendi. Bir yıllık titiz çalışma neticesinde ödenekli tiyatrolar ve özel tiyatrolar olmak üzere iki ayrı grupta 16 kategoride ödül alacak isimler belirlendi. Tiyatronun inanılmaz ve zorlu yolculuğuna değer katan 29 isim, 2 oyun ve bir özel tiyatro ödüle layık görüldü.

 

Han Tiyatrosu Ünal Gürel Sahnesi’nde düzenlenen Rotary 1.Tiyatro Ödül Töreni, İzmir'in sanat ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Gecede en başarılı kadın ve erkek oyuncu, en başarılı yardımcı kadın ve erkek oyuncu, prodüksiyon, yönetmen, dramaturg, sahne müziği, koreografi, ışık tasarımı ve kostüm tasarımı, dekor ve umut vaad eden genç oyuncu dallarında ödül verildi.

 

Bostanlı Rotary Kulübü Başkanı Berkay Eskinazi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hepiniz Milletvekili, Bakan, Cumhurbaşkanı olabilirsiniz ancak sanatkar olamazsınız” sözleriyle sanatın ‘vazgeçilmez’ olduğuna dikkat çekti. Eskinazi,“Sanat bizim can damarımız, sanatçılarımız ise renklerimiz. Onlar bizim ruhumuz, vicdanımız, hem aklımızın hem kalbimizin sesi. Tiyatroya emek verenlerin her zaman destekçisi olacağız. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Rotary 1.Tiyatro Ödülleri’nin uzun yıllar devam etmesini diliyorum" dedi.

Jüri Başkanı Rüçhan Gürel ise Bostanlı Rotary Kulübü'nün sanatçı üyesi olmaktan dolayı çok gururlu olduğunu belirterek, “Sanata ve sanatçıya destek verenlere bir kez daha teşekkür ediyorum, perdeler hiç kapanmasın" diye konuştu.

MELEĞİN GÖZYAŞLARI

Geçtiğimiz yıl vefat eden, Türk tiyatrosu tarihini yazan duayen sanatçı ve İzmir Devlet Tiyatrosu eski Müdürü Fikret Tartan jüri özel ödülüne layık görüldü. Tartan adına ödülünü alan eşi Melek Tartan’ın gözyaşları izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Tartan, “Tiyatro ışık kaynağımız, umut kaynağımız. Sevgili eşim Fikret Tartan ile 55 yıllık çok mutlu bir evlilik yaşadık. Kaybetmiş olduğumu kabul edemiyorum. Bu onuru bahşettiğiniz için teşekkür ediyorum” sözleri ayakta alkışlandı.

 

TÖRENİN SÜPRİZİ

Gecede tiyatrocular ödül alırken bir de sürprizle karşılaştı. Törenin sunuculuğunu yapan Evrim Özkaynak ile En Başarılı Sahne Müziği dalında ödül alan Cem İdiz’in ‘Aşk Ölmez’ düeti izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

 

YILIN OYUNLARI

Bu sezona damgasını vuran 2 oyun ödül aldı. İzmir Devlet Tiyatrosu'nun (İDT) sahnelediği 'Son Çığlık' oyunu ile Yenikapı Tiyatrosu'nun "İsyan" adlı oyunu en başarılı prodüksiyon ödülüne layık görüldü.

 

EN BAŞARILI YÖNETMEN

Ödenekli tiyatrolarda İDT'den Ayşe Emel Mesçi "Son Çığlık" oyunuyla En Başarılı Yönetmen ödülünü aldı. Aynı ödüle özel tiyatrolar grubunda Han Tiyatrosu'ndan "Çirkin" adlı oyunla Semih Çelenk aldı.

 

EN BAŞARILI KADIN OYUNCU

Yılın kadın oyuncuları ise Ceyhan Gölçek ve Yasemin Şimşek Tüzün oldu.

İDT'den Gölçek "Vişne Bahçesi"ndeki performansıyla, Yeryüzü Sahnesi'nden Yasemin Şimşek Tüzün ie "Gitme Aklım Sende Kalır" oyunundaki performansıyla en başarılı kadın oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

 

EN BAŞARILI ERKEK OYUNCU

İzmir Devlet Tiyatrosu'ndan Ozan Yıldırım Son Çığlık'taki performansıyla ödenekli tiyatro kategorisinde en başarılı erkek oyuncu seçildi. Özel tiyatro grubunda ise Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu'ndan Yılmaz Tüzün "Hayvanat Bahçesi" oyunundaki performansıyla aynı ödüle layık görüldü.

 

 

ÖDÜL ALANLAR

Ödenekli Tiyatrolar kategorisi:

En Başarılı Prodüksiyon

Son Çığlık-İDT

 

En Başarılı Yönetmen

Ayşe Emel Mesçi-Son Çığlık - İDT

 

En Başarılı Dramaturg

Arzu Söğüt-Cadı Kazanı-Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT)

 

En Başarılı Sahne Müziği

Cem İdiz-Vişne Bahçesi-İDT

Tahsin İncirci-Son Çığlık-İDT

 

En Başarılı Koreografi

Ayşegül Sünnetçioglu-Tom Dick Harry- BBŞT

 

En Başarılı Işık Tasarımı

Yakup Çartık - Son Çığlık - İDT

 

En Başarılı Kostüm Tasarımı

Yıldız İpeklioğlu - Son Çığlık - İDT

 

En Başarılı Dekor Tasarımı

İlker Şahin - Cadı Kazanı - BBŞT

 

En Başarılı Erkek Oyuncu

Ozan Yıldırım-Son Çığlık - İDT

 

En Başarılı Kadın Oyuncu

Ceyhan Gölçek - Vişne Bahçesi - İDT

 

En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu

İbrahim Güngör - Cadı Kazanı - BBŞT

 

En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu

M. Aslı Sinke - Son Çığlık - İDT

 

Umut Vaad Eden Genç Oyuncu

Yağmur Gören - Vişne Bahçesi - İDT

 

Jüri Özel Ödülü

Bozkurt Kuruç

 

Jüri Onur Ödülü

Fikret Tartan

 

Özel Tiyatrolar kategorisi:

En Başarılı Yazar

Demet Saka - Kız Yemek Yapmadık Yine Dayak Yiyeceğiz-Han Tiyatrosu

 

En Başarılı Dramaturg

Nazlı Doğan - Ben Feuerbach - Tiyatro 4

 

En Başarılı Sahne Müziği

Engin Bayrak - Bütün Bunlar Bize Özgü -Yeryüzü Sahnesi

 

En Başarılı Koreografi

Jülide Derya - Albayın Karısı - Tiyatro Terminal

 

En Başarılı Işık Tasarımı

Onur Kaya Erk - Oltanın Ucundaki Şiirler - Han Tiyatrosu

 

En Başarılı Kostüm Tasarımı

Işınsu Ersan - Psikoz - Tiyatro Oyun Kutusu

 

En Başarılı Dekor Tasarımı

Onur Kaya Erk - Oltanın Ucundaki Şiirler - Han Tiyatrosu

 

En Başarılı Erkek Oyuncu

Yılmaz Tüzün-Hayvanat Bahçesi-Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu

 

En Başarılı Kadın Oyuncu

Yasemin Şimşek Tüzün-Gitme Aklım Sende Kalır-Yeryüzü Sahnesi

 

En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu

Mete Ferit Can - Kesik - Tiyatro Salt

 

En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu

Ceyda Çınar - Bazı Aşklar - Tiyatro Salt

 

Umut Vaad Eden Genç Oyuncu

Hüseyin Çur - Sahne Tozu Tiyatrosu

 

Jüri Özel Ödülü

Balıklıova Köy Tiyatrosu

 

Jüri Onur Ödülü

Tarkan Osoy - Özel İzmir Tiyatro (Sanat Yönetmeni)


 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Rotary Tiyatro Ödülleri, Fikret Tartan kimdir, fikret tartan, Bozkurt Kuruç,Yağmur Gören - Vişne Bahçesi, M. Aslı Sinke - Son Çığlık,İbrahim Güngör - Cadı Kazanı - BBŞT,Ceyhan Gölçek, Ozan Yıldırım,İlker Şahin,Yıldız İpeklioğlu,Yakup Çartık,Ayşegül Sünnetçioglu,Tahsin İncirci,Cem İdiz,Arzu Söğüt, han tiyatrosu, tiyatro ödülleri, magazin izmir, bostanlı