Sylvia'nın İzmir Prömiyeri 20 Nisan’da Sabancı Kültür Sarayı’nda

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 20 Nisan 2013 Cumartesi günü saat 20.00’de L.Delibes’in Sylvia adlı üç perdelik balesinin İzmir prömiyerini gerçekleştirecek.Sylvia konuk Fransız koreograf Marc Ribaud koreografisiyle sahnelenecek. Şef Tulio Gagliardo Varas yönetiminde sunulan eserin dekor tasarımını Gülden Sayıl, kostüm tasarımını Sevtaç Demirer, ışık tasarımını da Müfit Özbek yapıyor. Sylvia’da başlıca rolleri; Aslı Çilek Kaynarsu, Burcu Olguner, Asena Ökte, Kıvanç Ekin, Olcay Tunceli, Emre Kaynarsu, Özgür Tuncay, Dolun Doyran, Sertan Yetkinoğlu, Yasemin Altınel, Aslı Ayhan üstleniyorlar.

Konusu, İtalyan şair Torquato Tasso’nun eski Yunan mitolojisinden alarak yazdığı Aminta adlı masalsı metinden alınan Sylvia, Fransız besteci Leo Delibes’in (1836-1891) müzikleriyle ve ilk kez 14 Haziran 1876’da Paris’te oynanmıştır. Ülkemizde ilk kez 25 Ocak 1967’de Ankara’da sahnelenen eser, 37 yıl aradan sonra da İzmir’de oynanacak.

Klasik balenin önemli eserleri arasında sayılan Sylvia’da, Yunan efsanesinin güzel perisi Sylvia ile Aminta’nın aşkı anlatılmaktadır. Sylvia balesinin konusu şöyle: İçlerinde Aminta’nın da olduğu grup, tanrılara tapınma amacıyla dans etmekteyken, Sylvia avcılarla gelir; Aminta, Sylvia’ya görünmek istemezse de Sylvia onu fark eder. Sylvia, aşk tanrısı Eros’a okunu yöneltir, durumu fark eden Aminta, Eros’u korumak adına öne atılır ve okla yaralanır. Eros da Sylvia’yı yaralar. Sylvia, Aminta’dan etkilenmiştir ve hayıflanmaktadır. Dev bir avcı ve deniz tanrısı Poseidon’un oğlu Orion, durumdan yararlanarak Sylvia’yı kaçırıp adasına hapseder… Sonuçta aşk, her zorluğu yenecek; tanrıların da yardımıyla Sylvia ve Aminta mutlu olacaklardır.

Sylvia, 20 Nisan’daki prömiyerin ardından 23, 25 Nisan, 4 ve 6 Mayıs 2013 tarihlerinde D.E.Ü. Sabancı Kültür Sarayı’nda yinelenecek.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Sylvia, Sylvia bale oyunu, Sylvia izmir, Sylvia izmir opera ve balesi, Sylvia sabancı kültür merkezi