Soma İçin Yeni Bir Sergi Daha

Ünlü ressam Filiz Kahraman’nın tüm dünyada büyük yankı uyandıran BLACK SOMA sergisi bu kez 29 Haziran’da BOZCA-DER’de.Old Library Building, Crompton Crescent, London N17 7LD’ adresinde bulunan Türk derneği Bozca-Der’in 400 kişilik sergi salonunda. Serginin açılışı saat: 17.00 - 19.00 arasında yapılacaktır. Sergi ile ilgili 020 8801 3841 no’lu numaradan bilgi alınabilir. Sergiye Londra halkından ve önemli isimlerden büyük bir katılım bekleniyor. Sergide Türkiye’den birçok ünlü ismin resimleri de yer alacak. 100’e yakın resmin yer alacağı serginin tüm eserleri acı dolu insan portrelerinden oluşuyor. Serginin açılışında İngiliz müzisyen Janet BALDACCI ve ardından birkaç süpriz isim mini bir konser verecek. Denis Erd’ in bestelediği müzikleri de sergide yer alacaktır. Filiz Kahraman’ın Black Soma projesinin ilk sergisi 4 Haziran Çarşamba günü Redbiridge’deki Mossford Green Primary School Sergi Salonunda açılmış, izleyenlerden ve basından büyük bir beyeni toplamıştı. 

 

 

Her şey Soma’da yaşanan acı için dökülen gözyaşları ile başladı...

FİLİZ KAHRAMAN Soma’da yaşanan felaketin ardından BLACK isimli bir proje başlattı. Tüm Dünyaya bu felakete duyarsız kalmamaları için çağrı yaptı. Bu çağrıya dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce insan cevap verdi. FİLİZ KAHRAMAN projeye nasıl başladığını şöyle anlatıyor. ”Soma felaketini duydum ve tüm gece uyuyamadım. Sabah normal hayata devam edemediğim için bir gün sonra bu projeyi başlattım. Amacım şuydu; felaketlerde her insan üzülüyor tabiki, ama bir süre sonra acıya alışılıyor unutuluyor. Unutmamak için unutturmamak için ve geride kalanlara yardım edebilmek için sanat harika bir yol. Benim aklıma sanatın sayesinde gelir de sağlanabileceği ve bu gelirle Soma'da babasını kaybetmiş çocukların eğitimine katkı yapılabileceği geldi.Yüzümü siyaha boyadım ve tüm dünya insanlarına çağrı yaptım.Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak. Dünyanın herhangi bir yerinde bir masumun canı yansa duyarlı her insanın kalbi sızlar. 'Acının rengi, dili, dini yok. Acı, acıdır' dedim. 'Soma'daki felaketi yüreğinde hisseden tüm duyarlı insanlar içinizdeki kömür karasını hissettiğiniz duyguları yüzünüze yansıtın acının rengi olan siyahla yüzünüzü boyayın ve resimlerinizi bana gönderin' dedim. Bu çağrıya yüzlerce kişi kulak verdi."İşte bu düşüncelerle bir proje geliştirip projenin adınıda “BLACK” açtığım sergilerin adınıda “BLACK SOMA” koydum. Türkiye'den ve dünyanın dört bir yanından duyarlı insanlar şimdi yüzlerini siyaha boyayıp acı dolu yüzlerinin fotoğraflarını gönderiyor.” Ünlü ressam Filiz KAHRAMAN’ın İngiltere’den başlattığı ve birkaç gün içinde sosyal medya tarafından birçok ülke insanına ulaşan “BLACK” projesine katılan duyarlı vatandaşlar, kömür karasına boyanmış yüzlerinin acı dolu ifadeleriyle projeye dahil oluyorlar. Filiz KAHRAMAN dünya genelinden gelen 100 den fazla fotoğrafı resmederken yaşları 50 ila 80 arasında değişen sanat öğrencilerde yardım ediyor. Kahraman’ın öğrencileri arasında İngiliz, Rus, İran ve Hindistanlı öğrenciler ağırlıkta onları projeye dahil ederek acımızı paylaştıklarını ve bunun bir insani olay olduğunuda gösterebilmeyi amaçlamış. Madencilerle ilgili resimlerin de çizildiği projede tüm resimler siyah beyaz. KAHRAMAN’ın projesine en çok Türkiye’den ve İzmir’den katılım olmuş, Karadeniz Bölgesi ve İstanbul İzmir’i takip ediyor. Macar sanatçılarla, İngiltere, Fransa’da ve İtalya’da yaşayan Türk sanatçıların katılımının yanında Rus ve İran vatandaşlarının da yoğun ilgisiyle karşılaşılmış.

 

YAZARLARIN VE ŞAİRLERİN ESERLERİ DE SERGİDE YER ALIYOR
Sergide yazarların ve şairlerin Soma için yazdığı metinlerle şiirler de yer alıyor. Sinema, dizi, tiyatro oyuncuları, opera, bale, fotoğraf, sanatçıları, müzisyenler, yazar ve şairler sanat öğrencileri ve diğer meslek gruplarından ünlüler BLACK projesine destek veriyor. BLACK projesinde yer alan duyarlı vatandaşlarımızın yanı sıra duyarlı tüm sanatçıların buluşma noktası gibi. Black projesine Tamer Levent, Hakan Pişkin, Toprak Sergen, İnanç Ömer Benlioğlu, Ümit Çırak, Geveze gibi birçok ünlü isim büyük destek vermekte. İzmir Devlet Tiyatroları, Tiyatro Ti ekibi, 3 Mota- Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri, Mesut İzgi ve Tiyatro Pusula, Tiyatrohene, Tiyatro Salt ve İstanbul Opera ve Balesi sanatçıları da projede yer almakta.

 


 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Soma, Sergi, Yardım, Ünlü Ressam, Filiz Kahraman, BLACK SOMA Sergisi, Bozca-Der, Old Library Building, Crompton Crescent, London, İngiliz Müzisyen, Janet Baldaccı, Redbiridge, Mossford Green Primary School Sergi, Soma Felaketi