Soma İçin Sahneye Çıkacak

İzmir Devlet Tiyatrosu’nda 9 yıl müdürlük, 2 yıl da müdür yardımcılığı yaptıktan sonra yöneticilik görevini bırakan Hülya Savaş, aldığı iki ödül ve “iki Ters Bir Düz Hayatlar” adlı tek kişilik gösterisi ile bugünlerde adından sıkça söz ettiriyor.“Son Çığlık” adlı oyundaki performansıyla 39. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde ve 5. Geleneksel Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü alan Hülya Savaş ile konuştuk. Savaş, Soma faciasında hayatını kaybedenlerin aileleri için Artistik İşler Sahne Sanatları’nın hazırladığı ‘’İki Ters Bir Düz Hayatlar’’ adlı oyunla   Temmuz’da Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneye çıkacak.
Görevinizden ayrıldıktan sonra neler hissettiniz?
Şimdi kendimi daha rahat, daha özgür,daha hafiflemiş hissediyorum.Çünkü yöneticilik yaparken sorumluluklarınız daha fazla.
 
 
Keşke şunu da yapsaydım dediğiniz bir şey var mı?
 
Prodüksiyona yönelik çok sayıda fikir oluyor aslında kafanızda. Onları gerçekleştirmek istiyorsunuz. Ama bunun yanında Karşıyaka sahnemizin tamamlandığını görmek isterdim. Depreme dayanıksızdı,kullanılamaz raporu vardı. Yıkıldı ve şimdi yenisi yapılacak.Ama şu an ne aşamada olduğunu bilmiyorum.
 
İyi ki yaptım dediğiniz bir proje var mı?
 
Her şey bir yana İzmir Devlet Tiyatrosu  Konak Sahnesini’nin yenilenmesine vesile olduğum için çok mutluyum. 
 
Keşke yapmasaydım dediğiniz bir iş var mı?
 
Hatasıyla sevabıyla hepsi bana ait. İnandığım için onları yaptım yoksa yapmazdım. 
 
İdareciliği özlüyor musunuz?
 
Hayır, hiç özlemiyorum.
 
Yönetici olmak sizi sahneden uzaklaştırdı mı?
 
Uzaklaştırmadı. İdarecilik yaptığım süre boyunca her yıl oyunlarımızda yer aldım. Tempomdan bir şey eksilmedi. İsteyerek ve severek daha fazla çalıştım.
 
Ayrılmanızla ilgili olarak bir kırgınlık var mı içinizde?
 
Ufak tefek anlık kırgınlıklar yaşanabiliyordu ama önemli şeyler değil,idareciyseniz bunların olması da doğaldır.Ayrıca ben isteyerek istifa ettim niye kırgınlık olsun.
 
 
Oyunları siz mi seçiyordunuz?
 
Çok ciddi bir kurul her zaman oluşturamadık. Çünkü bu bir zorunluluk değil gönüllükle yürüyor. Siz alt yapınızı, oyuncularınızı, yönetmeninizi,bütçenizi düşünerek yeni oyunları seçmek zorundasınız.Tabii bunlar göz ardı edilerek, seçtiğiniz oyunlar, oyuncular ve yönetmenler eleştirilebiliyor. İyi bir iş çıkması için birçok unsuru bir araya getirmek gerekiyor. Elbette bunu bazen başardık bazen de başaramadık. Her şey hayal ettiğiniz gibi olmuyor.  
 
Ama Devlet Tiyatroları’nın özel tiyatrolara göre daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz, değil mi?
 
Elbette. Bizim belirli bütçemiz ve çalışanımız var. Ve ona göre hareket ediyoruz. Ama özel tiyatroların ödenek sıkıntısı var. Pek çok şeyi düşünmek zorundalar.Prodüksiyon masrafları,turne giderleri,sahne,vergiler vs.
 
 
İzmir’de tiyatroya bakışı ve tiyatro seyircisini nasıl görüyorsunuz?

 

İzmir’de pek çok özel tiyatro açıldı ve bu da benim hoşuma gidiyor. İzmir’de bir şehir tiyatrosunun açılmasını ve yeni tiyatroların bunlara eklenmesini istiyorum. İzmir’de çok büyük bir potansiyel var.Güzel Sanatlar Fakültesi’nden ve farklı oyunculuk okullarından mezun birçok genç oyuncu var. Bu değerlendirilmeli. Bakanlık özel tiyatrolara daha fazla destek vermeli. Tiyatro pahalı bir sanat dalı… Sanat doğrunun ve güzelin peşindedir. Doğruyu ve güzeli arıyorsak tiyatroların daha fazla desteklenmesi gerekir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
“İLETİŞİM KURMAK İÇİN ANLAMAYA ÇALIŞIYORUM”
 
Siz de bir annesiniz… Oğlunuzla ilişkileriniz nasıl?
 
İyi olduğunu düşünüyorum. Onu anlamaya çalışıyorum. Yetişemediğim anlar oluyordur ama onun her zaman yanında olmaya çalışıyorum.
 
Hem ikizler burcu hem de bir oyuncu olmanız belki oğlunuzun kafasını karıştırıyordur?
 
O da bir ikizler burcu ve o da konservatuvarda okuyor. Ortak konuşabildiğimiz çok şey var ama yetişemediğim zamanlar da oluyor. Malum internet sayesinde şimdiki gençler çok hızlı öğreniyor ve daha hızlı yaşıyorlar.
 
Bu aslında size sahnede de yardımcı oluyordu…
 
Elbette..
 
Magazin İzmir ropörtajdır. izinsiz kullanılamaz.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Hülya Savaş, Hülya Savaş kimdir, Soma, İki Ters Bir Düz Hayatlar, Son Çığlık, İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri, 5. Geleneksel Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu, Savaş, Tiyatro, TÜSAK, izmir, İzmir sanat haberleri, izmir kültür haberleri, izmirde sanat