Sevgi Çemberi Çocuk Oyunu 5 Şubat'ta İzmir'de!

Çocuklar için özel olarak yazılan masal Sevgi Çemberi, sizlerle buluşuyor.Sevgi Çemberi’nin yazarı Prof. Dr. Hasan Erkek, 1991’den beri, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü’nde çalışıyor, dram sanatı, oyun okuma, dramaturji, çağdaş tiyatro, tiyatroda yeni arayışlar, dramatizasyon, yaratıcı yazarlık gibi dersler veriyor. Çocuklar, gençler ve yetişkinler için, sahne oyunları, radyo oyunları, film senaryoları ve şiirler yazıyor.

Prof. Dr. Hasan Erkek, çalışmalarıyla, ulusal ve uluslararası düzeyde, on üç ödül aldı. Oyunları yurt içinde ve yurt dışında yirmiden fazla profesyonel tiyatro tarafından oynandı, Türkiye, Almanya, Gürcistan, Hırvatistan, Ermenistan, Fransa ve Azerbaycan’da 20 kitabı yayımlandı, 16 kadar radyo oyunu TRT radyolarında seslendirildi. Yirmi dolayında ülkede, kırk dolayında festival, sempozyum ve foruma bildiriyle, jüri üyesi ya da gözlemci olarak katıldı. Halen yurtiçinde ve yurtdışında farklı yaş gruplarına yönelik farklı biçim ve tekniklerde yazılmış oyunları sahnelenmektedir. Bölüm Başkanlığı, Ana Sanat Dalı Başkanlığı yapmış olan Hasan Erkek, OYÇED-Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekte ve aynı zamanda INTERPLAY-Uluslararası Genç Oyun Yazarları Türkiye Temsilcisi, UNIMA-Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Milli Merkezi, ÇGYD-Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

Hasan Erkek / Hepimiz Bir Sevgi Çemberinin İçindeyiz

Masalları herkes sever, çocuklar, gençler, yetişkinler. Kimimiz dedemizden, ninemizden, kimimiz annemizden, babamızdan dinleriz masalları, kimimiz de kitaplarda okuruz. Ancak eski masalların hepsi çocuklar için uygun değil. Zaten sanılanın tersine, eski masallar daha çok yetişkinler için. Bir de içinden doğdukları çağın anlayışını yansıtırlar, çağımızın anlayışını değil. Bazıları çocuk gelişimi açısından uygun değil, bazıları da eğitimsel (pedogojik) açıdan. Aralarında korkutucu, ürkütücü olan masallar da var; şiddeti yücelten, kavgayı öven, savaşı güzel gösterenler de. Bazı masallarda, her şey sihir, büyü yoluyla çözülür, insan aklının, emeğinin, çalışmasının önemi azdır. Bazıları insan haklarına, eşitlik ilkesine aykırıdır. Erkekler kadınlardan daha önemlidir, daha baskındır. Erkekler hep kahraman olur, kadınlar ev işleri yapar. Bazı masallarda, “başka” uluslar, ırklar kötülenir, kötülük kaynağı olarak gösterilir. Okuyan da, dinleyen de başka kültürlere karşı önyargılar yaratılır. Ama masalların çok güzel yanları da vardır. Çocukların düş gücünü harekete geçirir masallar, kafalarında renkli dünyalar kurmalarına, hayatı tanımalarına yardımcı olurlar.

Bir de serüven doludur masallar; dinlemekten, okumaktan büyük heyecan duyar çocuklar. İlginç, renkli insanlar, çeşitli hayvanlar, harika ülkeler tanırlar masallarda. Bazı masallarda, hayvanlar, hatta bitkiler, çiçekler, dile gelir, kişileşir, konuşur, hareket eder. Öyleyse çocukları masalsız bırakmamalı ama onlara anlatılacak, okutulacak, tiyatroda seyrettirilecek masallar da hem güzel hem yararlı olmalı. Bunu da görev bilip çocuklara yeni masallar yazmalı. İşte Sevgi Çemberi, çocuklar için özel olarak yazdığımız böyle bir masal. Eski masallara hem benziyor, hem de onlardan ayrılıyor. Sevgiden, barıştan yana bir masal. Hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz, aynı sevgi çemberinin içindeyiz. Bütün eylemlerimiz, edimlerimiz, sevgimiz, küskünlüklerimiz tüm dünyayı etkiler. Küçük çatışmalar şiddete, şiddet kavgaya, kavga savaşa dönüşebildiği gibi, küçük sevgiler de büyüyüp dünya barışına hizmet eder.

05 Şubat 2014 12:00 - 05 Şubat 2014 18:00
İzmir Sanat, İzmir
Biletler Biletix'te

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER sevgi çemberi oyunu, izmir tiyatro oyunları, izmir sanat, izmir sanat oyunlar, 2014 izmir tiyatro etkinlikleri, 2014 izmir etknlikler, şubat ayı izmir etkinlikleri, sevgi çemberi oyunu nerede, çocuk oyunları, sevgi çemberi oyunu konusu