Sanat Tarihini Öğrenmeye Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi’nden Başladılar

İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri “Sanat ve Tasarım Tarihi” dersinin ilkinde İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret etti. 
Sahip olduğu kültürel mozaik ile neredeyse 8.000 yıllık geçmişe sahip olan İzmir’de Güzel Sanatlar eğitimi alan İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü öğrencileri, “Sanat ve Tasarım Tarihi” dersinin bahar dönemi ilk dersini Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yakın eşliğinde İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde gerçekleştirdi.

Adını Amazon Kraliçesi Smyrne’den alan ve pek çok farklı kültüre eş zamanlarda ev sahipliği yapmanın getirdiği birikimle zengin bir tarihi geçmişe sahip olan İzmir’in, toplumun kültürel yapısını yansıtması açısından önemli olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Yakın, “Geleceğimizi genç nesillere emanet edeceksek, onlara ilk önce geçmişimizi anlatmamız gerekiyor. İzmir gibi 8.000 yıllık geçmişe sahip kentte de Sanat ve Tasarım Tarihi’ni anlatmak için çıkış noktamızın İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olması gerektiğini düşündük” dedi. Ders kapsamında imkanları dahilinde İzmir’in kültür-sanat yapısına ilişkin mekan ve kurum seyahatlerinin devam edeceğini vurgulayan Yakın, farklı kültür, dil ve dinlerin buluşma noktası olan İzmir’in güzel sanatlar eğitimi açısından üzerinde kurulduğu tarih ve sahip olduğu kültür açısından önemli bir kent olduğunu vurguladı.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi, Sanat Tarihi, İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü, Mehmet Yakın