Sanat İçin Uyudu Zor Uyandı

Sanatçı Uğur Çakı, Alaçatı’daki sergisini tanıtmak için açılışta 30 dakikalık bir uyku performansı gerçekleştirdi.Seramik, heykel, resim ve video enstalasyon çalışmalarıyla tanınan sanatçı Uğur Çakı, Alaçatı Kırmızı Ardıç Kuşu Galeri Metazori’de heykel, resim ve multimedya sergisi açtı. 13 eserden oluşan ve 20 gün sürecek olan serginin açılışında salonun ortasındaki masanın üzerine uzanarak yarım saat uyuma performansı sergileyen Uğur Çakı, yarım saati geçen uykusundan uyanmayınca sergiye gelen sanatsever bir hanım tarafından öpülerek uyandırıldı. Çakı, “Artık kurdeleli açılışlar, dikkat çekmiyor. Ben de bunu bir yıl önce düşündüm ve yapmaya karar verdim, şu anda o kadar çok uykum var ki herhalde günlerce uyurum” dedi.

DALİ’YE GÖNDERME

Canlı performansında, Salvador Dali’nin “Uyku” tablosuna gönderme yaptığını belirten Çakı, “Burada eserlerimin yanı sıra kendi bedenimi de sergiledim. Bu olayda bedenime, aklıma ne kadar güvendiğim ortada. Ben multi disipliner bir sanatçıyım. Kendime yeni yollar arayarak üslubumu değiştiriyorum, geliştiriyorum” dedi. Sanatçının, sergi açıldıktan sonraki akşam evine kapandığı ve iki gün devamlı uyuduğu öğrenildi. 11 Ağustos’a kadar sürecek sergide, heykel, resim ve dijital baskı çalışmalar yer alıyor.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER uyku tablosu, sergi, heykel, resim, dijital baskı, uğur çakı, alaçatı kırmızı ardıç kuşu galeri metazori, alaçatıda sergi, sanat için uyudu zor uyandı