Roya'dan Sonra Uzun Metraj'a Hazırlıklar Başladı !

14-25 Mayıs 2014 tarihlerinde gerçekleşecek 67. Cannes Film Festivali sırasında açılacak Türkiye Standı’nın organizasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ankara Sinema Derneği'ne verildi.Roya (Kısa Film)

14-25 Mayıs 2014 tarihlerinde gerçekleşecek 67. Cannes Film Festivali sırasında açılacak Türkiye Standı’nın organizasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ankara Sinema Derneği'ne verildi. Sinemamızı en iyi şekilde tanıtmak, filmlerimizin dünya pazarında ticari açıdan başarılı olması ve festivallerde gösterilmesini sağlamak amacıyla, kısa film ve belgeseller ile uzun metrajlı filmler için İngilizce olarak iki ayrı katalog hazırlandı.
Alper Akdeniz'in yazdığı ve yönettiği Roya adlı kısa film de Türkiye seçkisinde yer aldı. Baş rollerini Cansel Elçin ve Sema Öztürk'ün paylaştığı filmin müzikleri Engin Bayrak, kurgu Ömer Günüvar, Görüntü Yönetmenliği Yıldıray Yıldırım'a ait.


Roya; Afganistan'dan Fransa'ya gitmek üzere yola çıkan mülteci bir çiftin yeni bir yaşam hayaliyle çıktıkları umut dolu yolculukta yaşadıklarını konu alıyor. filmin başrol oyuncularından Sema Öztürk "Roya, umutla çıktıkları yolda kaybolan hayatları ve hayalleri simgeliyor." Filmin başrol oyuncularından Cansel Elçin “Her yıl binlerce insan umuda yolculuk sırasında ne yazık ki yaşamlarından oluyor. Aslında umuda değil ölüme bir yolculuk bu. Biz Roya'da umutsuzluğun içindeki umudu gözler önüne sermek istedik.” dedi.
Filmin yönetmeni Alper Akdeniz “Bazıları için denizler sadece mezardır. Binlerce kayıp mezardan bir tanesidir aslında ROYA.” dedi.


 

Haber : Fulya Demirören

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Roya film, Cansel elçin, sema öztürk, alper akdeniz, cannes film festivali, fulya demirören, mavi sanat, mavisanat.org, magazin izmir