PechaKucha Night Etkinliği Bir Kez Daha İzmir'e Geliyor!

İzmir'de yaratıcı fikir ve tasarım kültürüne dair neler oluyor? Yaratıcı alanlarda kim ne üretiyor, ilham verici hikayeleri ne? İşte tüm bu sorulara cevap aramak için Y. Mimar H. Cenk Dereli, Şubat 2013'te uluslararası PechaKucha Night etkinliğinin ilkini gerçekleştirdi.İngilizce "chit-chat", Türkçe "çene çalmak" anlamına gelen ve Tokyo'da, her disiplinden yaratıcı insanlar için bir buluşma bahanesi olarak başlatılan PechaKucha, bugün 600 farklı şehirde düzenleniyor. İzmir'de bu organizasyonu H. Cenk Dereli'nin tasarım markası NOBON üstleniyor.

Konuşmacılar kendi ilham verici hikayelerini anlatırken İzmir'in farklı yaratıcı dinamiklerini de ortaya koymuş oluyorlar.
Etkinlikte sunum yapan her konuşmacı, yaratıcı üretimini ya da ilham verici hikayesini 20 slayt x 20 saniye sürede anlatmak zorunda.

Her kentte, o kentin dinamiklerine bağlı olarak sunum içerikleri de değişiyor.

İzmir'i düşününce, içerik alanını tasarım, mimarlık, yaratıcı mühendislik, fotoğraf, yemek, dünya turu, müzik, şarap, tiyatro, deniz, turizm, yerel yönetim, öğrenci klüpleri, sinema, arkeolojiye kadar uzatma imkanı var.

Şubat 2013'teki ilk etkinlikte; ÇATI 1972, Gürkan Baltacılar;DIEGO23, Gülnihal Kırgız, Korhan Toplaoğlu; FIRAT NEZİROĞLU; STEB, Evren Başbuğ; SOKAK EDEBİYATI; POUPEE; ARMAĞAN AYGENCER; NOBON, H. Cenk Dereli; doğaçlama müzik, ürün tasarımı, performans sanatları, mimarlık, fanzin, moda tasarımı, fotoğraf alanlarına dair üretimlerini anlattılar.

Mayıs 2013'teki ikinci etkinlikte;
ANANEE by PINK JALUZI, Nesli Ceylan; VARDO TASARIM ATÖLYESİ; NILABELLE, Nilay Yarımoğlu; KODA KOLEKTİF, Tuncay Dersinlioğlu ve Erdem Donuktan; MİHRİCAN DAMBA; MEHMET REFİK SOYER; KAAN BAĞCI; ERDEM YILDIRIM endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım, mimarlık, moda tasarımı, fotoğraf, yaratıcı girişimcilik alanlarına dair üretimlerini anlattılar.

9 Ekim'de gerçekleşecek üçüncü etkinlikte ise;DENİZ KARAŞAHİN; NAİL ÖZLÜSOYLU; DOGO STORE; KAZIM DOKU; BURCU İMDAT; OUT PROJECT; NOYAN VURAL; KEMAL DEMİRASAL, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım, mimarlık, yaratıcı gastronomi, çağdaş sanat, yaratıcı girişimcilik ve dijital sanatlar gibi farklı alanlarda sunumlar yapacaklar

Etkinlik, Alsancak, 1888'de gerçekleşecek.
19:30'da kapılar buluşma, tanışma için açılacak. Farklı ülkelerde düzenlenen etkinliğe dair görseller izlenecek.
Sunumlar 20:20'de başlayacak.
Sunumlardan sonra Dj eşliğinde Hafif Parti kıvamında, Çarşamba eğlencesi etkinlik katılımcılarını bekliyor.


Her etkinlikte 250-300 kişilik bir izleyici kitlesini kendine çeken etkinliğin; kentte yaratıcı alanlarda olup bitenleri izlemek için hevesli olanların ilgisini çekmiş olduğu anlaşılıyor.

www.nobon.net

twitter.com/PKNizmir

H Cenk Dereli Bio:

İzmir'de doğdu; İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ndeki lisans eğitimini, 2010 yılında yüksek lisans eğitimini, 'Kentsel Mekanda Gündelik Yaratıcılık' adlı, kentlinin gündelik hayata ve kentsel mekana yaratıcı katkılarını araştıran tez ile tamamladı. Slovenya ve İstanbul Tasarım Bienallerine işleri ile katıldı Parson-Paris Creative Residency Programına seçildi. Atölye, seminer, yarışma ve tasarım buluşmaları düzenliyor, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde doktora çalışmalarına devam ediyor, kurucusu olduğu NOBON markasını yönetiyor.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER PechaKucha, PechaKucha nedir, cenk dereli kimdir, PechaKucha ne amaçlamaktadır, izmirdeki etkinlikler, izmirde neler oluyor, izmirde bilinmeyen yenilikler, izmirde yapılan etkinlikler, izmirde bilinmeyen etkinlkler, izmirin görünmeyen yüzleri, izmirdeki gençler neler yapıyor, 1888 nedir, 1888 neresidir, izmir mekanlar, izmir eğlence yerleri, house müzik nerede, izmir house müzik çalan yerler, izmir 1888, nobon, nobon nedir