Nazım Hikmet Tiyatroyla Anıldı

Konak Belediyesi, Türk Edebiyatı'nın ünlü şairi ve yazarı Nazım Hikmet Ran'ı ölümünün 52'nci yılında adının verildiği Güzelyalı Kültür Merkezi Nazım Hikmet Sahnesi'nde sahnelenen 'Aşkın Vatanı Yoktur' adlı oyunla andı.Büyük şairin ölümsüzlüğe uğurlanışının yıl dönümünde sahnelenen oyuna İzmirliler yoğun ilgi gösterdi. Nazım Hikmet'in 'Taranta Babu'ya Mektuplar' destanını sahneye uyarlayan Özgür Tiyatro'nun 'Aşkın Vatanı Yoktur' oyunu izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Oyunun hem yönetmeni hem de tek oyuncusu olan Özgür Başkaya son derece başarılı bir performans ortaya koydu. İlk olarak 2000 yılında sahneye konulan tek kişilik oyunda İtalya'da faşizmin gelişim süreci ve emperyalizmin en vahşi hali gözler önüne seriliyor. Oyunda, Habeşistanlı bir gencin karısı Taranta Babu'ya yazdığı mektuplar oyunun ana eksenini oluşturuyor.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Nazım Hikmet Ran, tiyatro, Konak Belediyesi, Türk Edebiyatı, Güzelyalı Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Sahnesi, Aşkın Vatanı Yoktur, şair, izmir, Taranta Babuya Mektuplar, Özgür Başkaya, yönetmen, oyuncu, performans