Nasuh Mahruki: "Herkes kendi Everest'ine tırmanmalı"

Everest'e tırmanan ilk Türk olarak tanınan dağcı, fotoğrafçı ve yazar Nasuh Mahruki, İzmirliler'le buluştuğu söyleşide dağa tırmanma sürecinde doğru kararları verme ve kriz anlarını yönetmeyle bağdaştırdığı kişisel gelişim yolculuğunu katılımcılarla paylaştı.Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi'nin Mükemmelliği Arayış Sempozyumu'nun
özel oturumunda kalabalık bir izleyici kitlesine konuşan ünlü dağcı Mahruki, başarının temel kuralının doğru yaklaşım ve doğru kararların alınması olduğunu söyledi.

Önemli Olan Kendiniz Olabilmek

Önce insan diyerek konuşmasına başlayan Mahruki, “Birçoğumuz bazı şeylerin farkında değiliz. Fark etmek değil, farkındalık ve fark yaratmak önemli" dedi.
İnsanı kapasitesiyle değerlendirmek ve yeteneklerin erken farkına varmak gerektiğini vurgulayan Mahruki, 'İnsanın kendini keşfetmesi için önemli bir potansiyele sahip olması gerekir. Bütün marifet, yetenekleri erkenden keşfetmektir. Hayatın içinde kendi yerimizi bulmalıyız, kişisel gelişimde en önemli konu, kendini tanımaktır. İçimizde çok ben var ve biz en iyi 'ben'i bulmak zorundayız. Önemli olan en iyi 'ben'i bulmaktır, kendin olabilmektir' diye konuştu.

Özgürlük Bedava Değildir

Çoğu insanın hayatta başarabileceklerinin çok altında performansla yaşadığını belirten Nasuh Mahruki, “En başta bunu kendimize yapmamayı, kendimizin farkına varmayı ve hedefimize, yapabileceklerimize odaklanarak yaşamayı öğrenmeliyiz. Yaşamın en temel dinamiği değişimdir. Bu değişen dünyada ise önyargılara, şartlanmalara, bağnazlıklara, tutuculuğa yer yoktur. Böylece özgür olabiliriz. Ama bilmeliyiz ki, özgürlük bedava değildir. Özgürlük, onu korumasını bilenlerin hakkıdır. Unutmayın ki, neye odaklanırsanız hayatınız o olur. O yüzden sizi mutlu eden işlerin, başarıların peşinden özgürce gidin" ifadesini kullandı.

Herkes Kendi Everest'ine Tırmanmalı

İnsanın, erken yaşta potansiyelini fark etmesinin önemli olduğunun altını çizen Nasuh Mahruki, kendi yaşamından, dağcılık serüvenlerinden kesitlerle bir sunum yaptı.
Bir el ilanıyla dağcılıkla tanıştığını ve kısa sürede hedefler koyup, önemli ve kritik kararlar alarak başarılı tırmanışlara imza attığını anlatan Mahruki, "Hedefimizi iyi belirlemeliyiz. Hedefler motivasyon için iyi bir temel oluşturur. Önemli olan hedefin doğru seçilmesidir. Herkes kendi Everest'ine tırmanmalı. Stratejik hatalarla taktik başarılar düzeltilmez. Planlı hareket edenler, plansız hareket edenlerden daha az zarar görür. Büyük düşünün, altından kalkamayacaksanız hedefi parçalara bölün. Parça parça başarıya ulaşmaya çalışın. Somut elle tutulur, hedeflere ihtiyaç vardır. Her hedef ulaşıldığında yeni hedefler için basamak oluşturur" diyerek salonu dolduran katılımcılara hedef seçme konusunda yol gösterdi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Nasuh Mahruki izmir, Everest dağı, dağcı izmir, fotoğrafçı izmir, izmir mükemmelliği arayış sempozyumu, izmir KalDer, İzmir kalite derneği, dağcılık serüveni izmir, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti