Muhteşem Süleyman

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin geçen sezon “Dünya Prömiyeri”ni gerçekleştirdiği Muhteşem Süleyman, bu sezonda dört kez sahnelenecek.Tevfik Akbaşlı’nın MUHTEŞEM SÜLEYMAN adlı operası 24 ve 26 Nisan ile 17 ve 19 Mayıs 2014 tarihlerinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmirli sanat severlerin beğenisine sunulacak.


İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin “Otuzuncu Yılı” nedeniyle programa aldığı Muhteşem Süleyman, bestecisi Tevfik Akbaşlı tarafından altı yılda yazıldı. Librettosunu Işık Noyan’ın hazırladığı eser, şef Tulio Gagliardo yönetiminde Mehmet Balkan’ın rejisi ile sahneleniyor. Solo, orkestra, koro ve bale sanatçılarından oluşan büyük bir sanatçı grubunun görev aldığı eserin dekorları Tayfun Çebi, kostümleri Sevda Aksakoğlu, koreografisi Neslihan Öztürk ve ışık tasarımları Müfit Özbek tarafından hazırlandı.

Koro şefliğini konuk şef Slavil Zdravkov Dimitrov’un üstlendiği eserde Kanuni Sultan Süleyman’ı Gökhan Koç ve Cengiz Sayın, Hürrem Sultan’ı Filiz Güneş ve Burcu Kılıç, Pargalı İbrahim’i Oğuz Çimen ve Levent Gündüz canlandırıyor. Anlatıcılığı Altuğ Dilmaç ve Haldun Özörten’in üstlendiği eserde diğer solo rolleri de; Nejad Beğde, Gökhan Varkan, Anna Chubuchenko, Evrim Keskin, Seza Agun, Beril Yürekli El, Hasan Alptekin, Alparslan Mater, Erdem Türkbay, Şeniz Çimen, Elif Genek, Nejat Şengün, Hüseyin Genç, Kaner Sümer, Murat Duyan, Aşkın Metiner, Sühan Aslan, Cihan Özmen paylaşıyorlar.

Dünya ve Osmanlı tarihinin en büyük imparatorlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın yaşamını anlatan Muhteşem Süleyman, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahneleniyor. Gösteriye ait biletler; www.dobgm.gov.tr internet gişesinden ve İZDOB gişesinden satılmaktadır.

Muhteşem Süleyman’ın sahnelenmesi ile ilgili olarak; eserin bestecisi Tevfik Akbaşlı ve rejiyi üstlenen Mehmet Balkan’ın görüşleri şöyle:

Tevfik Akbaşlı: Cihan İmparatorluğu’nu 46 yıl yönetmiş kudretli bir hükümdarın tüm yaşamını, devasa sütunlar önünde saatlerce şarkı söyletmeden, son derece hızlı, hatta sinematografik bir dille ama en önemlisi, sadece müzikle anlatmaya karar vermişseniz, sahnelemeye dair çok büyük sorunlarla boğuşmayı baştan göze almışsınız demektir. Muhteşem Süleyman, ilk notalarını yazmaya başladığım 2006 yılından itibaren mesleki ve kişisel yaşamımın adeta güncesi oldu ve hep masamın baş köşesinde büyük bir sabır ve olgunlukla tamamlanmayı bekledi. Bütün çalışmalarım arasında en beğendiğim müzikal fikirlerimi ona saklamam ve zaman baskısı ya da yetiştirme kaygısı duymadan her tablo ve karakter için en doğru tınıyı özenle aramam neticesinde umuyor ve diliyorum ki bu eser, bestecisinden sabrının karşılığını almıştır.

Mehmet Balkan: Bugüne değin deneyimlediğim, içsel anlamda doğruladığım sahne estetiği anlayışı şu: Yapıtın içeriğindekinden-var olandan anladığımı kendimce anlatma. Sahnelemede kullandığım biçem bu anlayışımı yansıtmak üzerine kuruludur. Bu eseri sahneye aktarmanın zorluğundan söz etmenin çok fazla anlamlı olduğu düşüncesinde değilim; ancak belki şu söylenebilir: Bu ölçüde büyük ve karmaşık yapımları bilmem kaç metrekarelik sahnede izleyene aktarmak, sanırım yalnızca tasarımlayarak değil, aynı zamanda büyük bir sahne işçiliği yaparak mümkün olabiliyor. Büyük emekle ortaya çıkardığımız bu yapım, İzmirli sanatseverlerin geri bildirimlerine de yansıyacağına inanarak; hep birlikte -sanatçı ve izleyeni ile- bir ortak güzelliği paylaştığımızı düşünüyorum.

Muhteşem Süleyman’ın müziğini yazan Tevfik Akbaşlı İzmirli bir aileden gelmekte. Müzisyen olarak İzmir Devlet Opera ve Balesi korosu ve orkestrasının yanı sıra Ankara ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestralarında da görev aldı. 1993 yılından başlayarak besteler yazan sanatçı, çeşitli sazlar için yazdığı eserlerin yanı sıra, Kutsal Sandık ve Kehribar adlı iki opera, Fetih ve Kösem Sultan adlı iki bale, Dinozorlar da Gençti adlı gençlik müzikali, Sevgili Barış adlı çocuk müzikali, oyun müzikleri; aralarında Beyaz Melek, Güneşi Gördüm, New York’ta Beş Minare, Gecenin Kanatları gibi filmlerin de olduğu sinema filmi müzikleri yazdı. Tevfik Akbaşlı, Cumhuriyet döneminin başlıca yetmiş bir bestecisinden biri olarak kabul edilmektedir.
 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Tevfik Akbaşlı, MUHTEŞEM SÜLEYMAN, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi,mehmet balkan, izmir devlet opera ve balesi, müfit özbek, tayfun çebi, sevda aksakoğlu