Kerbela balesi ile ''ÖYLESİNE BİR DİNLETİ''

Kerbela balesi ile ÖYLESİNE BİR DİNLETİ adlı çocuk oyunu 20 Ekim’de Denizli’de, 22 Ekim’de Muğla’da sahnelenecek.İzmir Devlet Opera ve Balesi, geçen sezon “Dünya Prömiyeri”ni gerçekleştirdiği Kerbela adlı bale ile Öylesine Bir Dinleti adlı çocuk oyununu 20 Ekim 2014 Pazartesi günü Denizli Pamukkale Üniversitesi Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi’nde; 22 Ekim 2014 Çarşamba günü de Muğla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneleyecek.

Pamukkale Üniversitesi Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi’nde 20 Ekim 2014 Pazartesi günü saat 11.00’de Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti, saat 20.00’de ise Kerbela balesi sahnelenecek. Denizli’deki gösterilere ait biletler, Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi’nde ve Çatalçeşme Gişesi’nde 16 Ekim’den itibaren satışa sunulacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi evsahipliğinde gerçekleştirilecek olan Muğla gösterilerinin tarihi ise 22 Ekim 2014. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 11.00’de Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti, saat 20.00’de ise Kerbela balesi sahnelenecek. Muğla’daki gösterilere ait biletler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Gişesi’nde 17 Ekim’den itibaren satışa sunulacak.

Kerbela balesinin müziği ve librettosu Can Atilla’ya ait. Eserin konusu Ali Berktay’ın aynı adlı tiyatro oyunundan alınmıştır.

Koreografisi Mehmet Balkan tarafından gerçekleştirilen Kerbela’yı Lale Balkan sahneye koydu. Dekorlarını Tayfun Çebi, kostümlerini Gülay Korkut’un hazırladığı eserin ışık tasarımlarını da Tarı Deniz yaptı. Başlıca rolleri; Dolun Doyran, Doruk Demirdirek, Emre Kaynarsu, Aslı Çilek, Burcu Olguner, Asena Ökte, Tolga İyiuyarlar, Sertan Yetkinoğlu, Serhat Nüfusçu, Bülent Özdemir, Cüneyt Şekercioğlu üstleniyorlar.

İslam tarihindeki en önemli ayrışmaya neden olan ve Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da katledilişini anlatan Kerbela balesinin konusu şöyle: İslam Halifesi Hz. Ali, Haricilerden Abdurrahman bin Mülcem tarafından öldürülür. Hz. Ali’nin ölümü Muaviye’ye yirmi yıl sürecek bir iktidar yolu açmıştır. Kendinden sonra da oğlu Yezit’in iktidarını sağlamak adına önlemler alan Muaviye, başarılı olmuş; o dönem yöneticilerini çeşitli yöntemlerle ikna etmiştir… Hz. Hüseyin, Kufelilerin kendisini Halife olarak görmek istediklerini belirten mektuplarına itibar ederek az sayıda taraftarı ve ailesiyle Kufe’ye gitmiş; Yezit’in askerleri tarafından Kerbela’da katledilmiştir.

Geçtiğimiz 10 Ekim’de “İzmir Prömiyeri” gerçekleştirilen Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti, Murat Göksu tarafından yazılarak sahnelendi. Seyircisi çocuklar olan, şarkılarla ve seçkin opera aryaları ile süslenen eser, “Opera aryaları ile çocuklara operayı sevdirme” düşüncesinden yola çıkılarak tasarlandı. Olağanüstü bir ilgi ve beğeni ile karşılanan oyun; şimdiye değin sahnelendiği her yerde seyirci rekorları kırmıştır.

Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti, Denizli ve Muğla’da Nilay Genç Çebi’nin piyanosu eşliğinde sunulacak. Oyunda rol alan sanatçılar da şunlar: Murat Duyan, Melisa Yenal, Zafer Rengin Baykal, Tankut Eşber, Bekir Baytekin, Barış Yener, Nejat Şengün, Esra Bengütaş. Oyunun dekorları Kaan Güreşçi, kostümleri Aydan Çınar, ışık tasarımı ise Oktay Kanca’ya ait.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Kerbela Balesi, ÖYLESİNE BİR DİNLETİ, İzmir Devlet Opera ve Balesi, Denizli Pamukkale Üniversitesi Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi, Muğla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi, Can Atilla, Ali Berktay