Kaligrafi Sergisi Büyük İlgi Gördü

İzmirli kaligrafi sanatçısı ve ressam Asuman Uygun ve Hidayet Akabay, ilk sergilerini Kemalpaşa Kültür Merkezi’nde açtı. Büyük ilgiyle karşılanan sergide Necip Fazıl ve Nazım Hikmet gibi büyük şairlerin sözleri kaligrafi sanatıyla yansıtıldı.İzmirli başarılı ressam Mustafa Yüce’den 2 yıllık bir ders alma sürecinden sonra ilk sergilerini açmaya karar veren Asuman Uygun ve Hidayet Akabay’ın iki büyük şair Necip Fazıl ve Nazım Hikmet’in sözlerini tuvallerine yansıttıkları sergi Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu tarafından açıldı. Başkan Uğurlu, açılış konuşmasında Kemalpaşa da bir kadın sanatçı tarafından açılan ilk sergi olması sebebiyle serginin önemine vurgu yaptı. İlk gününde büyük bir ilgiyle karşılanan sergi bu alanda da Kemalpaşa’da açılan ilk sergi olma özelliği taşıyor.

 

Sanatçı Asuman Uygun sergi hakkında "Nazım Hikmet ve Necip Fazıl Kısakürek gibi iki uç düşünceyi bir araya getirmek istedik. Necip Fazıl ve Nazım ikisi de fikir sürgünü olması sebebiyle bu konuyu seçtik. İdeolojileri farklı iki şairimizin hak ve adalet üzerine söylemiş oldukları sözlerini harmanladık. Sergide yer alan sözlerin insanlar üzerinde farklı bir etki ve heyecan uyandırmasını amaçladık" şeklinde konuştu. Karton yüzey üzerine kompozisyon belirlendikten sonra iki kurşun kalem biraraya getirilerek oluşturulan çift kalem ile yazıldıktan sonra ince fırçalar ile guaj tekniğiyle uygulanan eserlerin yer aldığı sergi 1 hafta boyunca sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Asuman Uygun, Hidayet Akabay, Kemalpaşa Kültür Merkezi İzmir, İzmir Kemalpaşa Kültür Merkezi, Mustafa Yüce, Kaligrafi Sanatı İzmir, İzmir Kaligrafi Sanatı