Kadınlara İthaf Edilen Birinci Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Göztepe Rotary Kulübü işbirliğinde düzenlenen “Kadın:Yaşamın Kaynağı” konulu 1.Uluslararası Fotoğraf Yarışması sonuçlandı.Türkiye ve dünyadan 600’e yakın fotoğraf sanatçısının 2049 eserinin değerlendirildiği yarışmada Mehmet Yasa’nın eseri birinciliği elde etti.

Göztepe Rotary Kulübü ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) işbirliği ile “Yaşamın her alanında cinsiyet eşitliği ve sürüdürülebilir kalkınma için kadının güçlendirilmesi” amacına yönelik olarak düzenlenen 1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması sonuçları belli oldu. Göztepe Rotary Kulübü, dünyanın zengin sosyal ve kültürel mozaiğini fotoğraf karelerinde buluşturabilmeyi hedefleyen yarışmanın “Kadınların ışığı ile geleceğimizin aydınlanacağı” düşüncesi ile tüm kadınlara ve kız çocuklarına ithaf edildiğini açıkladı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmada yurt içinden 387, yurt dışından da 204 olmak üzere toplam 591 fotoğraf sanatçısının 2049 eseri değerlendirilmeye alındı. İspanya’dan Gabriel Brau Gelabert, Yunanistan’dan Stratis Tsouellis, Türkiye’den de Yusuf Tuvi ve Berna Kızıltan gibi birbirinden deneyimli isimlerin yer aldığı jüri tarafından yapılan değerlendirmede Birinciliği Mehmet Yasa’nın, İkinciliği Ayhan Çınarkök’ün, Üçüncülüğü ise İspanya’dan Manu Barreiro Rodriguez’in eseri aldı.

Jüri ayrıca Uluslararası Fotoğraf Yarışması Kataloğu’nda yer alacak fotoğrafları belirlerken 100’den fazla eseri de sergilenmeye değer gördü. Kasım ayı içerisinde yapılacak ödül töreni ve sergi açılışında dereceye giren eser sahiplerine FIAP Altın, Gümüş, Bronz, En İyi Sanatçı ve 6 FIAP Mansiyon ödüllerinin yanı sıra ilk 3 ödülü alan fotoğraf sanatçılarına İzmir Göztepe Rotary Kulübü Özel Ödülü de verileceği belirtildi.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Göztepe Rotary Kulübü, 1.Uluslararası Fotoğraf Yarışması,Gabriel Brau Gelabert, Stratis Tsouellis, Yusuf Tuvi Berna Kızıltann Mehmet Yasa, Ayhan Çınarkök, Manu Barreiro Rodriguez