İzmir Sinema Platosu Olabilir

Konak Belediyesi, ‘İzmir’de Çekilmiş Türk Filmleri, Yönetmen ve Oyuncuları’ konulu söyleşide İzmirlileri Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi’nde buluşturdu.Sinema Yazarı- Gazeteci Agâh Özgüç ile Editör- Yayıncı- Yazar Kemal Özdemir’in katıldığı söyleşiyi yazar Lütfü Dağtaş yönetti. Çok sayıda sinema severin katıldığı etkinlikte; Zorla Evlendik (1962), İzmir Ateşler İçinde (1959) , Gönül Avcısı (1962), Taçsız Kral (1963), Çıkar Yol (1963), Fıstık Gibi Maşallah (1964), Denizciler Geliyor (1966), Fatma Bacı (1972), Ateş Böceği (1975) filmlerinden hazırlanan kolaj gösterimler sunuldu.
İzmir’de çekilen filmlerde genellikle rejisörlerin fuar ve Kordon’u kullandığına değinen Editör- Yayıncı- Yazar Kemal Özdemir, İzmir’de 1950 yılında Faruk Kenç tarafından Kemalpaşa’da ‘Çakırcalı Mehmet Efe’ filminin ilk kez çekildiğini belirtti. Özdemir, “Son olarak 2006 yılında Zeki Demirkubuz ‘Kader’ filmini İzmir’de çekti. Bu filmle birlikte kayıtlarımıza göre toplam 69 filmin İzmir’de çekildiğini biliyoruz. Ancak İzmir daha çok filme ev sahipliği yapabilirdi. Çünkü hinterlandı zengin bir kent. Bunlar değerlendirilmemiş” dedi. İzmir’de az film çekilmesini de Özdemir şöyle değerlendirdi: “Maliyetler fazla olduğu için İzmir’de film çekilmemiş olabilir. Çünkü burada otel masrafı çıkacaktı. Bir de İzmirli yöneticilerden İzmir’i tanıtalım, burada film çekin diyen olmamış sanırım. İzmir bu konuda ne yazık ki değerlendirilmemiş. Hala da değerlendirilmiyor, oysa çok güzel filmler çekilebilir.”
Sinema Yazarı- Gazeteci Agâh Özgüç ise 1972 yılında 312 film çekildiğini ifade ederek, bir günde 4-5 film setine giderek yazılar yazdığını söyledi. Türkiye’de kaç film çekildiğini tespit etmeye çalıştığını belirten Özgüç, “Video ve televizyon filmleri hariç Türkiye’de Nisan 2012’ye kadar çekilen film sayısı yaklaşık 6 bin 400. Son iki yılı da eklersek bu güne kadar yaklaşık 7 bin sinema filmi çekildiğini söyleyebiliriz. Türk Sineması’nın 100. yılı. Çok görkemli kutlanması lazım ama hiç kimsenin kıpırdadığı yok” diyerek sinema kurumlarına ve yöneticilere eleştiride bulundu. Birçok film yıldızının fuarda sahne aldığına da dikkat çeken Agah Özgüç, “İzmir’de sinemacılığın yanı sıra gazinoculuğun tarihi de yazılabilir. Fatma Girik, Fikret Hakan dahil hemen hemen bütün artistler İzmir Fuarı’nda sahneye çıktı. Tek Türkan Şoray çıkmadı. İzmir gazino tarihi beyaz perde sanatçıları için de çok önemliydi ” dedi.
Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan da iyi bir film izleyicisi olduğunu belirterek, İzmir’de çekilen filmlerin birçoğunu izleme fırsatı bulduğunu hatırlatarak şunları söyledi:”

“ Akıllarda en çok kalan film de Urla ve çevresinde çekilen birçok ödül almış ünlü bir film Susuz Yaz. Yıllar içinde bu sayı giderek artıyor, ancak istenen düzeyde değil. İzmir güzel, çağdaş ve kültür sanata kucak açmış bir kent. Belediye başkanlığımın son 2 yılında “İzmir’de film platformu oluşturabilir miyiz” diye araştırıyorum. Sinema platolarının olacağı film ekiplerinin gelip çok rahat filmlerini çekip, filmlerine mekan bulacakları yeri kolay şekilde sunan etkinlikler, hizmetler yapılabilir. Film sektörü çok ciddi bir sektör. Sadece Hollywood değil, Hindistan’ın gerçekleştirdiği Bollywood da dünya çapında ün sahibi oldu. İzmir’de bu tür kültür sanat ekonomisi oluşturulur mu diye fikirlerim vardır. Ben olabildiğince dizilere, filmlere ev sahipliği yapmaya destek olmaya çalışıyorum. Çok daha çağdaş olanaklarla donatılmış platformlara kavuşmasını diliyorum. İzmir’de çekilen filmler sayısal olarak da nitelik ve nicelik olarak da çok fazlalaşsın. O zaman da İzmir’in kendine özgü sevgisi, dayanışma ve barışı tüm Türkiye’ye ve dünyaya yansıtılmış olur. “


Agâh Özgüç :
İstanbul, 1932 doğumlu Agâh Özgüç, gazeteciliğe 1961 yılında başladı. Döneminin ünlü Artist, Sinema, Ses, Perde gibi magazin ve sinema dergilerinde yazıları yayımlandı.
Türk sinema tarihini aydınlatan binlerce belge, bilgi ve dokümanı arşivledi. Yeşilçam üzerine otuzdan fazla kitap yayımlayan Agâh Özgüç halen, Mega Movie, Popüler Tarih ve Milliyet Sanat Dergisi’nde yazıyor ve sinema ağırlıklı kitap çalışmalarını sürdürüyor. Agâh Özgüç, en son, 2014 yılının Türk Sineması’nın 100. yılı olması nedeniyle, 5 ciltten oluşan, 4.5 kg. ağırlığındaki “Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü”nü Horizon adına yayımladı.

Kemal Özdemir:
Giresun Şebinkarahisar, 1955 doğumlu Kemal Özdemir İÜ İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Editör ve yazarlık dışında yayıncılık yapıyor, Dönence Yayınevi’nin sahibi olan Kemal Özdemir Agâh Özgüç’ün kitaplarını 5 yıldır yayına hazırlıyor. Kemal Özdemir’in kaleme aldığı bazı kitaplarının başlıkları şunlar: “Osmanlıdan Günümüze Saatler”, “Piri Reis”, “Osmanlı Arması”, “Oryantal Göbek Dansı”.
Kemal Özdemir, Dönence Yayınevi olarak ayrıca, Fotoğrafçı Güngör Özsoy’un arşivinden, “Yeşilçam’da 50 Yıl”, sinema sevdalısı Mehmet Sönmez’in anılarına dayalı olarak “Yeşilçam Setlerinde 45 Yıl” ve en son ünlü Yönetmen Memduh Ün’ün anı olarak kaleme aldığı, “Futbolcudan Yönetmen” adlı kitapların editörlüğünü yaparak yayımladı.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Konak Belediyesi, Sinema Yazarı- Gazeteci Agâh Özgüç, Editör- Yayıncı- Yazar Kemal Özdemir, İzmir Filmleri, İzmir Platosu, İzmirde film