İzmir Romeo ve Juliet'ini Arıyor

William Shakespeare'in "Romeo ve Juliet" eseri İzmir'de sanatseverlerin karşısına çıkacak. Ünlü eserin başrollerindeki Romeo ve Juliet'i ise yine İzmirliler oynayacak.Sinemaya da konu olan 1998 yapımı Joseph Fiennes ile Gwyneth Paltrow'in başrollerini paylaştığı film ile milyonlarca izleyiceye ulaşan Romeo ve Juliet, bu kez İzmir'de sanatseverlerin karşısına çıkacak. İzmir'in köklü sanat kuruluşlarından Han Tiyatrosu, bu sezon repertuvarına aldığı William Shakespeare'in Romeo-Juliet adlı oyunu için başrol adayları arıyor.

 

Yetenek Var Diyorsan Sahne Tam Sana Göre

Devlet Sanatçısı ve Han Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Rüçhan Gürel, oyun için Romeo ve Juliet karakterlerinin yanında, Kral Montague, Kral Capulet, Tybalt, Mercuito, Dadı, Balthasar, Lawrance, muhafızlar, dansçılar ve çalgıcıların da arandığını söyledi. İzmir'in sanat kenti olduğunu söyleyen Gürel, içinde tiyatro ateşi olanlara çağrıda bulunarak, "Yeteneğim var mı diye kara kara düşünüyorsanız inanın o zaman tiyatro sahnesi tam size göre" dedi.

 

Seçmeleri Kazanan Turneye Çıkacak

14 yaşını dolduran herkesin başvurabileceğini ve seçmeleri kazananların 3 aylık mimik, işitme, şan ve dans alanında, devlet sanatçılarından eğitimi alacaklarını söyleyen Gürel, Ekim ayında prömiyeri gerçekleştireceklerini ve ardından turneye çıkacaklarını söyledi. Hedeflerinin İzmir'de yetenekleri ön plana çıkarmak olduğunu ifade eden Gürel, başvuruların 30 Mart'a kadar Han Tiyatrosu'na şahsen yapılması gerektiğini belirtti.

 

Ünlüler Jürisi

2-3 Nisan'da yapılacak seçmelerde Prof. Bozkurt Kuruç, Prof. Dr. Özdemir Nutku, Şebnem Doğruer, Cem İdiz, Evrim Özkaynak, Ozan Yıldırım gibi alanında uzman isimler jüri olarak yer alacak. Seçmeye katılacak adaylardan "cyrano" adlı tirada hazırlanarak gelmelerini isteyen Rüçhan Gürel, tiyatronun insanın kendisini bulduğu yer olduğunu belirterek, "Eğer Romeo ve Juliet'in birbirine duyduğu aşk gibi içinizde tiyatroya bir aşk duyuyorsanız, bu fırsatı kaçırmayın" dedi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER William Shakespeare, Romeo ve Juliet, Rüçhan Gürel, Bozkurt Kuruç, Özdemir Nutku, Şebnem Doğruer, Cem İdiz, Evrim Özkaynak, Ozan Yıldırım, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti