İzmir Alsancak'ta Yepyeni Bir Sanat Galerisi; 1462 Contemporary Art Gallery

Kurucuları Berrin ve Gian Maria Piazzesi , çok yoğun geçen ve uzun bir süreci kapsayan hazırlık aşamasından sonra hayata geçirdikleri İzmir'in ilk Contemporary Art (Çağdaş Sanat) Galerisi olan 1462 Contemporary Art Gallery ile İzmir'in galericilik anlayışına yepyeni bir pencere açıyor.30 Ağustos 2014'de Gian Maria Piazzesi ile başlayan sergi takviminde sırasıyla Nalan Aydemir ve Maurizio Cesarini'yi de ağırlamış olmaktan gurur duyan 1462 Conetmporary Art Gallery bu dördüncü sergide dünyaca ünlü Alman sanatçı Reinhard Stammer'i konuk ediyor. Almanya'da doğan ve primitiv sanatın en ünlü yaşayan isimlerinden bir olan Reinhard Stammer, çalışmalarını Almanya'da, şehir dışındaki stüdyosunda sürdürüyor.

Bu yıl, Rusya ve Almanya Berlin Sanat Fuarı'ndan sonra soluğu İzmir'de alacak olan sanatçının sergisinde 29 eser bulunuyor. Resim alıcılarının ve kollektörlerin eserlerine büyük ilgi gösterdiği Reinhard Stammer'in bu Türkiye'deki ilk sergisi olacak. 1462 Contemporary Art Gallery, sanatçı Reinhard Stammer ve eşi Maren Stammer 'in katılacağı sergi açılışı ile eserlerine sanatçısının da eşlik etmesine olanak sağlayarak, 4 Ekim 2014 Cumartesi günü saat 19:00'da yapılacak olan açılış kokteyli ve klasik canlı müzik dinletisiyle büyülü bir atmosfer yaratarak İzmir'li sanatseverleri sanatın içerisine çekmeye hazırlanıyor.

Reinhard Stammer eserlerinde görülen derin sorgulama anlayışı, karanlık imgeler ve ilkel çizgi deneyimleri yer yer çok renkli bazen de sadece tuvalin merkez odaklı yapısında beyazın ortasına düşen koyu renkli bir soru işareti olarak izleyiciyi düzen içerisinde karmaşık bir yapıya sürüklüyor. Yüzyıllar içerisinde insan yapısının derinine işleyerek rutin hayatın bir parçası olan "ŞEY"lerin anlayışına yalın çizgileriyle gerçek basit anlamlarını getirerek sarsıcı bir etki yaratıyor. Zaman zaman geniş yüzeylere yayılan resimler, bazen de küçük alanlarda kendini gösteren hızlı geçişler sanat izleyicisinde travmatik etkiye başlayan ve sıcak bir kırmızı ile sonlanan çağdaç bir senfoni sunuyor. Alman sanatçı Reinhard Stammer sergisi 4/14 Ekim 2014 tarih aralığında , 1462 Contemporary Art Gallery'de İzmir'li sanatseverlerce görülebilir.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER 1462 Contemporary Art Gallery, Berrin Piazzesi , Gian Maria Piazzesi, İzmir Kültür Sanat, Nalan Aydemir , Maurizio Cesarini, Reinhard Stammer, Maren Stammer, Rusya Sanat Fuarı, Almanya Berlin Sanat Fuarı