İzdso ve Pijarowski Mehmet Aktuğ Anısına Çaldı

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) Türkiye-Polonya Dostluk Antlaşmasının 90. Yıl Dönümü’nde, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu İşbirliği’nde Mehmet Aktuğ anısına Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 90. Yıl Dönümü Dostluk Konseri verdi.Çağdaş müzik tekniklerinin Türkiye’ye aktarılmasında payı bulunan ve erken yaşta hayatını kaybeden besteci Mehmet Aktuğ anısına verilen konserin şefliğini Polonya’dan Marek Pijarowski yaparken solist olarak viyola’da Esra Pehlivanlı, İzmir Devlet Senfoni Orkestrasına eşlik etti. Programda Mehmet Aktuğ’un ‘Düm Tek Tek, Düm Tek’, Krzystof Penderecki’nin “Viyola Konçertosu”, Witold Lutoslawski’nin “Orkestra Konçertosu” ve Ulvi Cemal Erkin’in “Köçekçe” besteleri çalındı.

Mehmet Aktuğ
Çağdaş müzik tekniklerinin Türkiye’ye aktarılmasında payı bulunan büyük bir kazanım olan Mehmet Aktuğ, kemanla başladığı müzikte Hazar Alapınar’dan İzmir’de dersler almıştır. 1970 yılında İzmir Devlet Konservatuarı’na girerek, altı yıl keman öğrenimi yaptıktan sonra Muammer Sun’un öğrencisi olarak kompozisyon bölümünü bitirmiştir. İzmir Devlet Konservatuarı’nda solfej, armoni, form bilgisi, çalgı bilim ve müzik tarihi dersleri veren besteci, çağdaş müzik tekniklerini kullandığı yapıtlarla dikkati çekmiştir.

Aktuğ, 1989’da ‘Başlıksız’, 1990’da ‘Araba Gözleri’, 1991’de ‘Fine Esilio’ adlı yapıtlarıyla TRT’yi temsilen Paris’te ki ‘International Rostrum of Composer’ buluşmasına ülkemiz adına katılmıştır. Onun bu yapıtları, daha sonra klasik müzik yayınlarına önem veren dünyanın çeşitli radyo istasyonlarında özellikle Yeni Müziğe ilişkin programlarda yayınlanmıştır. Tüm yapıtları seslendirilen Aktuğ’un, Orkestra yapıtları ‘Moment’ ve ‘Fine Esilio’, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserinde dünya prömiyeri olarak yorumlanmıştır. Bestecimiz 2009 yılında hayata veda etti.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzdso, Pijarowski, mehmet aktuğ, izmir devlet senfoni orkestrası, izmir konserler, izmir çağdaş müzik teknikleri, mehmet aktuğ anısına konser, düm tek tek düm tek, Krzystof Penderecki