İzdob Dünya Kadınlar Günü Konserinde Kadın Bestecimizin Eserlerine Yer Verilecek

İzmirli kadın besteci Özge Gülbey Usta’nın ilk kez seslendirilecek eserleri Tolga Taviş yönetiminde İZDOB Elhamra Sahnesi’nde seslendirilecek.İzmirli kadın besteci Özge Gülbey Usta’nın eserleri ilk kez İzmir Devlet Opera ve Balesi Dünya Kadınlar Günü Konseri’nde seslendirilecek. Klarinet Özlem Tanrıkulu, fagot Esra Taviş ve Aşkın Usta, Piyano ise Cemile Cabbar Kızılateşli’nin katılacağı konserde İZDOB Orkestrası’nı Tolga Taviş yönetecek. Konser 7 Mart Cumartesi günü İZDOB Elhamra Sahnesi’nde saat 20.00’de gerçekleşecek.

Yrd. Doç. Dr. Özge Gülbey USTA İzmir’de doğmuştur. İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ndeki müzik eğitiminin ardından Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon Bölümü’nü tam burslu olarak kazanmıştır. Eğitim süresi boyunca Yüksek Şeref Listesi’nde yer almıştır. Bilkent’te Elhan Bakihanov (kompozisyon), Zarife Bakihanova (armoni), Naile Mehtiyeva (müzik tarihi), Alfred Michourine (partisyon okuma ve çalma), Elena Puşkova (koro şefliği), Bujor Hoinic (füg-kontrpuan) ve Hakan Kalkan (orkestra şefliği) ile çalışmıştır. Profesör Odette Gartenlaub ile Müzikal Formasyon Semineri Teknik ve Pedagojik Kursu’na katılmış, Müzikal Formasyon Sertifikası almıştır. Yüksek Lisans Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon-Orkestra Şefliği Anasanat Dalı’nda 100 ortalama ile “Enstitü Birincisi” olarak tamamlamıştır. Prof. İstemihan Taviloğlu danışmanlığındaki Yüksek Lisans tezi “Ahmed Adnan Saygun’un II. Yaylı Çalgılar Kuvarteti’nin Modal ve Formal Analizi”dir. Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel Bilimler Anabilim Dalı Duysal Tasarım, Kompozisyon Programı’nda Doktora Programı’ndan mezun olmuştur. Yrd. Doç. Dr. S. Bahadır Tutu danışmanlığındaki Doktora tezi “Doğu Afrika Sahili’nde (Swahili) İran, Arap, Türk ve Hindu Kültürlerinin Afrika Kültürleriyle Etkileşimi-Zengibar Takımadası’ndaki Taarab Müziği”dir.

Besteci, Tres Referencias Al Musica adlı oda müziği eseri ile Uruguay’da düzenlenen 2. Uluslararası Leon Biriotti Beste Yarışması’nda dünya birincisi olmuştur. Eserleri Almanya, Güney Amerika, Belçika, Rusya, Ukrayna, İsveç ve Türkiye’nin önemli şehirlerinde önemli sanatçılarca icra edilmektedir. Özge Gülbey Usta’nın bestelediği ve aranje ettiği eserlerden oluşan repertuvarla İzmir Devlet Opera ve Balesi, tarihinde ilk kez doğu turnesine gitmiştir. Besteci, İZDOB solist sanatçıları Aytül Büyüksaraç, Tevfik Rodos, Fahri Önoğlu ve orkestra sanatçısı Aşkın Usta’nın solist olarak görev aldığı Usta Nefesler Müzik Topluluğu ile Usta Tınılar Oda Orkestrası’nın kompozitörü ve orkestra şefidir. Ayrıca İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından kurulmuş olan Bodrum Oda Orkestrası’nın Yeni Yıl Konseri repertuarını hazırlamış/aranje etmiş ve orkestrayı yönetmiştir. Lizbon’da düzenlenen 33. ve 35. Estoril Festivalleri’nin kapsamında 2007 yılında 6. Encontro Nova Geraçao de Compositores do Mediterraneo ile 2009 yılında 8. Encontro Nova Geraçao de Compositores do Mediterraneo organizasyonlarına Türkiye’yi temsil etmek üzere davet edilmiştir.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde 1997-2002 arasında okul öncesi ve ilköğretim dönemi öğrencilerine solfej, müzik teorisi, müzik tarihi dersleri vermiş, 2004-2005 eğitim döneminde Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kursiyer öğrencilerin solfej dersi öğretim görevlisi olarak görev almıştır. 2005-2011 arasında İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı eğitim birimi Akademi İKSEV’in Yönetim Sorumlusu olarak görev almış; Akademi İKSEV Korosu’nu kurmuş ve yönetmiştir. Aynı zamanda Akademi İKSEV’de kompozisyon, orkestrasyon, armoni ve solfej dersleri vermiştir. 2011 yılından itibaren Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’nde Kompozisyon Modülü Koordinatörlüğü ile Yüksek Lisans-Sanatta Yeterlik Programları Koordinatörlüğü görevlerinin yanı sıra öğretim üyesi olarak lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarında kompozisyon, orkestrasyon, enstrüman bilgisi dersleri vermektedir.

Program

KADIN RUHU, Orkestra İçin Eskiz
İlk Seslendiriliş
OLTRE L’AMORE, Aşkın Ötesinde, 2 Fagot ve Orkestra İçin Rapsodi
Solist: ESRA TAVİŞ, AŞKIN USTA Fagot
YANSIMALAR, Piyano ve Orkestra İçin Rondo Sonat

İlk Seslendiriliş

Solist: CEMİLE CABBAR KIZILATEŞLİ, Piyano
ATIŞMALAR, Klarnet -Fagot ve Orkestra İçin Rondo

İlk Seslendiriliş 

Solistler:
ÖZLEM TANRIKULU, Klarnet
AŞKIN USTA, Fagot
KLARNETE ATIF, Klarnet Konçertosu, Klarnet ve Orkestra İçin

İlk Seslendiriliş

Solist: ÖZLEM TANRIKULU, Klarnet
Birinci Bölüm
İkinci Bölüm
Üçüncü Bölüm
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzdob, Dünya Kadınlar Günü, Özge Gülbey Usta, Tolga Taviş, İZDOB Elhamra Sahnesi, izmir devlet opera ve balesi, izmir kültür sanat, izmir etkinlikleri, kadınlar günü etkinlikleri