İpekyolu Esintisi İzmir'de

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğindeki Çin Zhejiang Kültür Festivali başladı."İpek Yolu" temalı festival müzik, dans ve modayı bir arayı getiren renkli bir açılış törenine sahne oldu. Çinli sanatçıların seslendirdiği İzmir temalı Türkçe şarkılar ise gecenin sürpriziydi. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kargaşa, kaos, çatışma isteyenlere inat; hoşgörü, kardeşlik ve barış için buradayız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Çin Zhejiang Eyaleti Kültür Departmanı ve Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu işbirliği ile düzenlenen Çin Zhejiang Kültür Festivali, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki etkinliklerle başladı. “İpek Kıyafet Moda Şov” ve Zhejiang Müzik ve Dans Tiyatrosu’nun gösterisi ile renklenen festivalin açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz üzerinden Avrupa'ya uzanan; sadece ticari malları değil, aynı zamanda fikirleri, kültürleri ve dinleri de taşıyan ünlü İpek Yolu’nun bize bıraktığı 2 bin yıllık mirası hatırlamak ve hatırlatmak için buradayız” dedi. Her iki ülkenin stratejik konumuna da dikkat çeken Başkan Kocaoğlu “Asya’nın iki ucunda stratejik noktalar üzerinde bulunan iki ülke; Türkiye Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ‘dostluk kervanına’ güç katmak için buradayız. Ve kargaşa, kaos, çatışma isteyenlere inat; hoşgörü, kardeşlik ve barış için buradayız” diye konuştu.

İki Toplumu Yakınlaştıracak

Çin Başkonsolosu Su Gaochao, Çin ve Türkiye'nin Asya'nın doğu ve batı ucunda yer alan ve İpek yolu ile birbirine bağlanan iki ülke olduğunu belirterek, "Bugün Çin ve Türkiye arasındaki ticari ve siyasi işbirliği sürekli gelişmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu'nun kurulması da bu ilişkilerin gelişmesinin bir sonucudur. Çin ve Türkiye'nin dostluğunun gelişmesi için katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Umarım bu festivalle Çin'in derin kültürünü sizlere daha yakından tanıtarak, iki toplumun yakınlaşmasına hizmet ederiz" dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, karşılıklı saygı ve güven duygusuna dayanan iki ülke ilişkilerin geliştirilmesi için gereken tüm şartların var olduğunu söyledi.
İzmir'e gelerek festivale katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Zhejiang Vali Yardımcısı Zheng Jiwei ise iki kent arasında 2007 yılında imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde kültür, eğitim ve ticaret alanında çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

İpek Sergisi 14 Ağustos'a Kadar Açık

Gecede, dünyanın en büyük ipek müzesi olan Çin İpek Müzesi’nin ipek kültürü sergisi de Başkan Kocaoğlu ve davetlilerin birlikte kestiği kurdeleyle açıldı. 2000 yıllık Asya Doğu-Batı Kültür Etkileşimi Sergisi, 14 Ağustos’a kadar İzmirliler tarafından gezilebilecek. Sergide antik eserlerin yanı sıra, ipeğin zengin türleri ve ipek kıyafetler de yer alıyor. Festival kapsamında, İpek Yolu’nun Asya güzergahının iki ucunda bulunan Çin ile Türkiye’nin, ipek kültürü konusunda temaslarının artırılması hedefleniyor.

"Kelebek Kadın Orkestrası"ndan İzmir Şarkıları

Gecede sahne alan “Kelebek Kadın Orkestrası”, Zhejiang Şarkı Dans Tiyatrosu Ulusal Orkestrası’nın kadın sanatçıları sahne performanslarıyla büyük beğeni topladı. “İzmir özledim seni” ve “Şu güzeller güzeli yar gibi geldi bana” isimli İzmir temalı şarkıları izleyicilerle birlikte seslendiren Çinli sanatçılar gönülleri fethetti.

 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Büyükşehir Belediyesi, İpek Yolu temalı festival İzmir, müzik izmir, dans izmir, moda izmir, Çin Zhejiang Eyaleti Kültür Departmanı izmir, Çin Zhejiang Kültür Festivali izmir, Su Gaochao izmir, Zheng Jiwei izmir, Zhejiang Şarkı Dans Tiyatrosu Ulusal Orkestrası izmir, izmir etkinlikleri