İlk Gün 125 Bin Kişi Ağırlayan Festivale Yoğun İlgi

Türkiye’nin el sanatı hediyelikleri ve damak tatları İzmir’in ilk Yöresel Ürünler Festivalinde görücüye çıktı. Yöresel Ürünler Festivalini ilk gün yaklaşık 125 bin kişi ziyaret etti. İzmir’de birlik, İzmir’de bir ilk sloganı ile düzenlenen etkinlikler zincirinde, ülke genelinde kültürel özellik taşıyan yerel ürünler bir arada vatandaşlar ile buluşturuluyor. 23-28 Nisan tarihlerindeki festivale Kültürpark 5 nolu sergi salonu ev sahipliği yapıyor. Konak Belediyesi’nin himayesindeki “Yöresel Ürünler, El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festivali”ni Gençiz Fuarcılık Hemşeri derneklerinin işbirliği ile gerçekleştiriyor. Festivalin büyük ilgi toplamasından duyduğu memnuniyeti vurgulayan Gençiz Fuarcılık Genel Müdürü Osman Gençer, “Bu büyük ilgi halkımızın festivalin gelenekselleştirilmesi isteğini net olarak ortaya koymuştur.”dedi.

İzmir Kültürpark Alanı’nda kültürler beşiği Anadolu’nun tüm renkleri ile vatandaşları buluşturacak bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Festival 28 Nisan tarihlerine kadar İzmir Uluslararası Fuar Alanı 5 nolu hol ve kaskatlı havuz tarafındaki dış mekânda ziyaret edilebiliyor. Konak Belediyesi’nin himayesindeki “Yöresel Ürünler, El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festivali”ni Gençiz Fuarcılık, Ege Sivil Toplum Birliği çatısı altındaki Karadeniz Federasyonları Konfederasyonu, İzmir Kent Federasyonu, Ege Bölgesi Sivas Dernekleri Federasyonu, Ege İç Anadolu Dernekler Birliği Federasyonu, Ege Bölgesi Kars Demokrat Dernekleri Federasyonu, Çorum Dernekleri Federasyonu ile Ege Bölgesi Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Federasyonu işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

Geleneksel hale dönüştürülmesi planlanan 1. Yöresel Ürünler, El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festivali’nde Türkiye’nin tüm bölgelerinden kültür zenginliği yansıtan motifleri taşıyan hediyelikler, vazgeçilmez damak tatlarından örnekler altı gün boyunca sergilenecek. Yaklaşık 100 katılımcının yer aldığı festivalde yöresel ürünlerin sıcak satışı ve tanıtımları yapılacak. Ziyaretçilerin 5 duyusuna da hitap edecek festivalde, Gümüşhane’nin Geleneksel Lezzeti ‘’Köme’’, Antakya’ya Özgü Lezzet Künefe, Saflık ve doğallığın kaynağı Artvin Balı, Şifa Kaynağı Merzifon Marmelatı, Siirt’in Lezzeti Fıstığı, Giresun’un Fındığı, Güzelliğin sırrı Malatya Kaysısı, Besleyici Beypazarı Kurusu, Osmanlı’dan günümüze, Güneyden Kuzeye, Batından Doğuya dünya mirasına gerin farklı kültürlerin mutfağı, bir kez daha meşhurluklarını İzmir’de ispatlayacaklar. 1. Yöresel Ürünler, El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festivali’ni ziyaret eden vatandaşlar meşhur damaklarını evlerine ve sevdiklerine taşırken el sanatı hediyeliklerle de sevdiklerini sevindirebiliyorlar.

 

Kültür Günlerinde eğlence doruk yapacak

Festivali ilk gün yaklaşık olarak 125 bin kişi ziyaret etti. Hiç beklemediği kadar büyük bir ilgiyi gören katılımcılar zaman zaman zor anlar yaşadılar. Stand önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Ziyaretçilerin bir kısmı yöresel bir ürünün tadına bakabilmek için bir saat bekledi. 23 Nisan günü öğle saatlerinde başlayan Ege Bölgesi’nin Halk Oyunları Gösterileri ve Müzik Dinletilerinden bir mozaik akşam saatlerine kadar sürdü. İlk günün son final konserinde Gurup Mecaz sahne aldı. Ege Bölgesi Kars Demokrat Dernekleri Federasyonu’nun 24 Nisan’daki Kars Kültür Günü, Çorum Dernekleri Federasyonu’nun 25 Nisan’daki Hitit Kültür Günü, Ege İç Anadolu Dernekler Birliği Federasyonu’nun 26 Nisan’daki Ege Kültür Günü, Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu Ege Bölgesi Kars Demokrat Dernekleri Federasyonu’nun 27 Nisan’daki Karadeniz ve Kafkas Kültür Günü, Ege Bölgesi Sivas Dernekleri Federasyonu’nun 28 Nisan’daki Sivas Kültür Günü kapsamında farklı gurupların Halk Oyunları gösterileri ve mahalli sanatçılarının konserleri gerçekleşecek.

Kültürler beşiği Anadolu’nun kültürünü yansıtan gerek el sanatı hediyelikleri gerekse damak tatlarının gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılması gerektiğini belirten Gençiz Fuarcılık Genel Müdürü Osman Gençer, geçmişin güzelliklerini geleceğe yansıtmak için Yöresel Ürünler, El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festivali’ni düzenlediklerini ifade etti. Gençer, “Anadolu’nun hediyelikleri ve dünyaya nam salan damak tatlarından önemli örnekleri İzmir ve İzmir’de yaşayanlarla buluşturuyoruz. Geniş yelpazedeki Kültürümüze dikkat çekiyoruz. Kültür izlerimizi bilgi birikimleriyle geleceğe taşıyacak esnaf ve sanatkârlarımızın ayakta kalmasına katkı sağlıyoruz. Ziyaretleriyle katılımcılarımızı destekleyecek vatandaşlarımıza yaşatacağımız unutulmaz günlerle festivalimizin başarılarla tamamlanarak gelenekselleşmesini istiyoruz. İlk gün 125 binin üzerinde bir ziyaretin önemli mesajı bu organizasyon gelenekselleşsindi. ” dedi.

Yıllardır düzenledikleri Karadeniz Günlerindeki birlik ve bütünlüğün daha büyüğünün Festival kapsamında gerçekleşeceğine dikkat çeken Ege Sivil Toplum ve Birliği Karadeniz Federasyonları Konfederasyonu Genel Başkanı Hızır Murtezaoğlu, etkinliklerin farklı illerde doğup da İzmir’de doyan ve yaşayanların birlikteliğini güçlendireceğini söyledi. Murtezaoğlu, “Gelenek ve Göreneklerine bağlı sivil toplum kuruluşlarımız festivalde kültürlerini yansıtacaklar. Karadeniz’in horonunu birlikte tepilecek. Ege’nin zeybeği birlikte oynanacak. Doğu Anadolu’nun halayı birlikte çekilecek. Birlik ve bütünlüğümüze kast edenlere en güzel cevap festivalde verilecek. Trabzon’un bir ekmeği bölünerek yenilecek. Uşak’ın Tarhanasına, Antakya’nın Künefesine birlikte kaşık sallanacak. Ama Anadolu kültürümüz sallanmayacak. Bizden sonraki nesillere kaynağından aktarılacak.”şeklinde konuştu.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER izmir festivali, izmir yöresel ürünler festivali, izmirin ilk festivali, izmir, izmir ürünleri