Hayatı Sahnede Öğretiyor

İzmir'in sanat yaşamına katkı sağlama hedefiyle yola çıkan Han Tiyatrosu yeni sezonda katılımcılarını hayat sahnesine hazırlayacak.Oyunculuk, konservatuvara hazırlıklık, yetişkin, genç ve çocuk atölyeleriyle 7’den 70’e isteyen herkesi sahne tozuyla tanıştıran Han Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Rüçhan Gürel, içinde tiyatro ateşi olanlara çağrıda bulunarak, “Yeteneğim var mı diye kara kara düşünüyorsanız inanın o zaman tiyatro sahnesi tam size göre” dedi.

KORKULAR YOK OLUYOR

İzmirlileri sayısız tiyatro oyunuyla buluşturan Han Tiyatrosu, yeni sezonda da kapılarını tiyatro sevdalılarına açtı. Bünyesindeki Han Akademi ile 5 yaşından 70 yaşına kadar dileyen herkese yardımlaşma, dostluk kurma, özgüven, eleştirel bakma, diksiyon, dans, şan ve gülme dersi alabilecek. Devlet Sanatçısı ve Han Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Rüçhan Gürel, "Üniversite tercihleri oyunculuk olan gençlerimize verdiğimiz eğitimlerin yanısıra çocuklarımıza hatta yetişkinlere hayata farklı bir pencereden bakmayı öğretiyoruz. Artık dünyada hangi işi yaparsanız yapın iletişim kurmanız, kendinizi doğru anlatabilmeniz şart oldu. Burada bir şekilde sahneye çıktığınız zaman korkularınızda heyecanınızda yok oluyor ve başarı geliyor" diye konuştu.

SAHNEDE KENDİNİ KEŞFET

Tiyatro ile kişilerin kendilerini bulmasını sağladıklarını söyleyen Gürel, “Buraya gelenler eğitimlerinin ardından bambaşka bir kişiliğe sahip oluyor. Örneğin daha önce konuşurken unanan bir kişi, bu utancını yeniyor. Kendine güven duygusu geliştiği gibi kendini çok daha iyi ifade edebiliyor. Ama en güzeli 'sanatçı olabilirim' diyebiliyor. İşte bizim yaptığımız yalnızca bu" dedi.

İŞ STRESİNE SON

Konservatuara hazırlanan öğrencilere yönelik kursun 20 ay sürdüğünü ve başarı oranlarının yüksek olduğunu belirten Gürel, "Çeşitli meslek sahiplerinden olan ancak içinde 'oyuncu olmak' hayalini gerçekleştirmek isteyenlerden de yoğun talep görüyoruz. 'Artık benden geçti' demeyip sahneye çıkıyorlar, iş stresini atıyorlar" dedi.

DERSLER ÖDÜLLÜ SANATÇILARDAN

Han Akademi'de çocuk ve gençlik atölyelerinin yanı sıra, diksiyon, konservatuara hazırlık ve profesyonel oyunculuk atölyeleri 15 Eylül’de açılacak. Tiyatro atölyesinde oyunculuk derslerini Yaratıcı Drama Derneği Lideri, Oyuncu Emel Bala Gürel ve Rüçhan Gürel başta olmak üzere tiyatro sanatçıları verecek. Güzel sanatların müzik bölümlerine hazırlananlar da Türkiye'nin nadir tiyatro bestecilerinden Cem İdiz'den piyano, flüt, gitar, keman ve şan eğitimi alabilecek. Yazarlık dersini Demet Saka, dans derslerini ise Ukrayna Dans Akademisi mezunu Marianna Dağcı’dan öğrenecek.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Han Akademi, Han Tiyatro, Emel Bala Gürel, Rüçhan Gürel, Cem İdiz, Demet Saka, Marianna Dağcı, Tiyatro, İzmir, Kültür, Sanat